5 آسیب مفصل شانه در ورزشکاران والیبال،شنا و فوتبال چیست؟

5 آسیب مفصل شانه در ورزشکاران والیبال،شنا و فوتبال چیست؟

اگر شما ورزشکاری هستید که ورزش‌هایی مانند تنیس، بیس بال یا والیبال انجام می‌دهید، در نتيجه می‌دانید که چه مقدار حرکات فوقاني هنگام شرکت در این فعاليت‌ها اتفاق می‌افتد. این ورزش‌ها با حرکات فوقاني بسیار سريع در  عین حال که می‌توانند خیلی سرگرم کننده باشند، فشارهای غیر قابل تصوری را هم روی مفصل شانه شما وارد می‌کنند.

شرکت در این ورزش‌ها که نیاز به انجام حرکات فوقاني دارد می‌تواند یک علت بروز شانه درد باشد. این درد روی توانایی شما برای بلند کردن دست‌تان یا حرکت در جهات مختلف تاثیر می‌گذارد. شانه درد ناشی از ورزش‌های فوقاني همچنین می‌تواند مانع انجام کارهای عادی یا فعالیت‌های تفریحی شما شود..

معمولا درد ناشی از ورزش‌های فوقاني با درمان مناسب طی ۴ تا ۶ هفته تسکین مي‌یابد. اگر درد شما برای یک مدت طولانی‌تری ادامه پیدا کند، ممکن است لازم باشد به پزشک ارتوپدی مراجعه کنید. اگر مشکل جدی برای شانه شما پیش آمده باشد، دکتر یزدانی ممکن است تست‌هایی برای مشخص کردن آن انجام دهد. روش‌های تهاجمی مانند تزریق، ممکن است برای درمان شانه درد شما لازم باشد.

شانه درد ناشی از ورزش‌های فوقاني مانند تنیس یا بیس بال می‌تواند توانایی شما برای بالا بردن دست‌تان به صورت طبیعی یا کامل انجام دادن ورزش‌تان را محدود کند. با شروع به موقع درمان‌های مناسب برای شانه شما، ‌می‌توانید اطمینان حاصل کنید که با سرعت و آرامش خاطر به میزان قبلی عملکرد و فعالیت‌تان باز خواهید گشت.

 

.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های <strong><a href=”tel://02188707778″>02188707778</a></strong> تماس حاصل فرمایید..

آناتومی شانه


آناتومی شانه

برای درک دردی که در اثر ورزش‌های فوقاني اتفاق می‌افتد ابتدا باید از آناتومی بنیادی مفصل شانه خود سر در بیاورید. شانه شما یک مفصل پیچیده‌ای است که با استخوان بازو، استخوان مسطح و تیغه مانند کتف و ترقوه شکل گرفته است. ماهیچه‌های بسیاری که اطراف شانه شما چسبیده‌اند، استحکام و تعادل حرکتی به مفصل می‌دهند.

مفصل گلونوهومرال در شانه شما یک توپ و حفره شکل گرفته از طریق همبندی استخوان بازو و استخوان کتف‌تان می‌باشد. توپ بسیار بزرگتر از حفره است و این به شانه اجازه می‌دهد که حرکت کاملی در جهات بسیار مختلف داشته باشد. این بدین معنا نیز هست که توپ می‌تواند به راحتی بیرون یا دور از حفره حرکت کند. بالای مفصل گلونوهومرال شما توسط یک برامدگی استخوانی از استخوان کتف‌تان، به نام زائده آکرومیون محافظت می‌شود.

روتاتور کاف گروهی از 4 ماهیچه است که به کنترل موقعیت شانه شما کمک می‌کند. این ماهیچه‌ها زمانی که شما بازوی خود را حرکت داده و به بالای سر می‌برید، عمل می‌کنند و در طی انجام فعالیت‌های فوقاني مانند زدن توپ تنیس یا پرتاب یک توپ بیس بال، فعال هستند.

چه کاری می‌تواند اشتباه باشد؟

در طی پرتاب بالای سر یا زدن توپ تنیس، فضای میان مفصل شانه و آکرومیون بالای شانه شما کاهش می‌یابد، ساختارهایی مانند تاندون روتاتور کاف یا بورس شانه شما می‌توانند تحت فشار دردناک قرار بگیرند. تحت فشار قرار گرفتن این ساختارها می‌تواند ایجاد درد کرده و توانایی شما برای حرکت آزادانه شانه و بازویتان را محدود کند.

آسیب‌های ورزشی شانه


آسیبهای ورزشی شانه

شرکت در بیش از یک ورزش، این انتظار را به وجود مي‌آورد که بدن به سرعت از یک کانون فعالیت با فشار بالا، به دیگری تغییر جهت بدهد. هیچ یک از فعاليت‌ها ممکن است تعریفی نداشته باشند.

تاندونیت

یک شناگر یا بازیکن والیبال را در نظر بگیرید. هر دو ورزش برای بهتر بودن نیاز به انجام حرکات فوقاني بخصوصی دارند اما این حرکات کاملا متفاوت می‌باشند. شنا نیاز به یک حرکت کششی و والیبال نیاز به حرکت ضربه‌ای دارد. اگر ساختار تاندون، رباط و ماهیچه‌ای که شانه را پشتیبانی می‌کنند به صورت درست با یکدیگر کار نکنند، ضعف مکانیکی بدنی و درد ناشی از التهاب حاصل خواهند شد. استخوان کتف و تیغه شانه می‌توانند به عنوان پایه شانه شما تصور شوند. اگر این پایه ثابت نباشد، هر چیزی که به آن اضافه شود، سرانجام از بین خواهد رفت.

تاندونیت یک اصطلاح غیر تخصصی استفاده شده به منظور بیان التهاب داخل بخش تاندون است، جایی که ماهیچه‌ها به استخوان وصل می‌شوند. این وضعیت می‌تواند دردناک و مرتبط با این مسئله باشد. این آسیب معمولا به استراحت کردن، داروهای ضد التهابی و فیزیوتراپی جواب می‌دهد.

گیر افتادگی شانه

گیر افتادگی شانه یک اصطلاح رایج مورد استفاده برای ناراحتی روتاتور کاف شانه روی سطح زیرین تیغه شانه و رباط‌های اطراف آن می‌باشد. تامین کنندگان دارویی در این باره مباحثه می‌کنند که آیا اسپورهای استخوانی یا آناتومی استخوانی کتف منجر به ناراحتی تاندون مرتبط با روتاتور کاف می‌شود یا خیر.

گیر افتادگی شانه به احتمال زیاد بعدها در زندگی منجر به بروز مشکلات روتاتور کاف خواهد شد. اما این موضوع به ندرت یک موضوع پزشکی برای ورزشکاران جوان خواهد بود. این که درد و گیر افتادگی تاندون‌های روتاتور کاف به خاطر انعطاف پذیری یا سستی مفرط مفصل یا به خاطر حالت تیغه شانه ضعیف هنگام انجام حرکات خاص ورزشی اتفاق می‌افتد، متداول‌تر است. برای حرکات پیچیده شانه مانند حرکات گردشی، گوی زنی، پرتابی، ضربه‌ای و سایر حرکات چرخشی و حرکات فوقاني، به کار گیری روش مناسب و آموزش می‌تواند باعث ایجاد تفاوت در پیشگیری از آسیب‌های شانه شود.

پیچ خوردگی‌ها

رباط‌های شانه فوق العاده محکم هستند اما وقتی که کشیده یا پاره شوند، تورم و درد طاقت فرسایی را به دنبال دارند. آسیب‌های این چنینی میان بازیکنان فوتبال که ضربه‌های شدیدی را از تکل کردن تجربه کرده یا دچار افتادگی و پیچ خوردگی شانه‌هایشان در موقعیت‌های خطرناک شده‌اند، رایج است. بسته به شدت آسیب، ورم و حساسیت در شانه و ترقوه به وجود مي‌آيد.

در رفتگی‌ها

زمانی که در اثر یک برخورد ضربه بسیار شدیدی به مفصل شانه وارد شده یا به صورت ناگهانی  در حالات ناجوري حرکت داده می‌شود، احتمال جابجایی مفصل شانه بسیار بالاست. بسیاری از ورزش‌ها دارای میزان بالایی از وقوع جابجایی‌های مفصل شانه می‌باشند. به ویژه بازیکنان فوتبالی که از شیوه‌های ضعیف تکل کردن استفاده کرده یا مرتکب ضربه با آرنج ناموفق می‌شوند، در معرض این نوع آسیب قرار می‌گیرند. متاسفانه، استاتیک نشان می‌دهد که افرادی که سابقه در رفتگی‌های شانه دارند، در آینده حدود 60 درصد شانس بیشتری برای در رفتگی مجدد دارند. علائم این آسیب عبارتند از یک ظاهر غیر عادی و بد شکل در شانه. دلیل بروز این نشانه این است که مفصل توپی شانه از جا در آمده و در یک وضعیت غلط به دام می‌افتد. علائم دیگر عبارتند از: ناتوانی در حرکت دادن شانه، درد طاقت فرسا، ورم و کبودی. به علت آسیب عصبی بالقوه‌ای که ممکن است وارد شود، بی حسی و احساس گز گز هم ممکن است وجود داشته باشد.

شکستگی‌ها

شکستگی‌های شانه اغلب استخوان کتف و کلاویکل که با نام ترقوه نیز شناخته می‌شود را درگیر می‌کنند. این نوع از آسیب از وارد شدن ضربه‌هایی بر بالای بدن با سرعت و شدت زیاد، حاصل می‌شود. سایر آسیب‌های قفسه سینه نیز با شکستگی‌های شانه، شکستگی دنده‌ها و کوفتگی شدید همراه هستند. درد شدید، ظاهر بد شکل شانه، ناتوانی در حرکت و ورم شدید از علائم رایج می‌باشند. همچنین ممکن است یک حس خرد شدگی در قسمتی که تحت تاثیر استخوان‌های آسيب دیده قرار دارد، وجود داشته باشد.

کوفتگی‌های انساج

بورسیت‌های شانه، رخدادهای نسبتا شایعی هستند اما بورسیت شدید شانه که به عنوان کوفتگی انساج شناحته می‌شود، می‌تواند بسیار دردناک بوده و یک آسیب جدی شانه باشد. اگر کوفتگی انساج شدید،  درمان مناسب را دریافت نکند، آسیب جدی ماهیچه و حتی مرگ بافت را می‌تواند در پی داشته باشد. رگ‌های خونی شکسته شده نیز باعث بروز بورسیت شدید و تغییر رنگ می‌شوند. حتی با استفاده از ابزار محافظتی هم بورسیت‌ها در فوتبال شایع هستند. در هر صورت همیشه به بورسیت‌های وخیم توجه کرده و نشانه‌های بهبودی مناسب را ببینید.

چه روش‌های درمانی برای آسیب‌های شانه ورزشکاران وجود دارند؟


چند روش وجود دارد که شما می‌توانید برای کمک به کاهش درد و التهاب شانه خود که ممکن است در طی انجام فعالیت‌های ورزشی فوقاني اتفاق بیفتد، انجام دهید. این روش‌ها عبارتند از:

درمان اولیه

درمان اولیه

اگر شما دچار درد مداوم شانه هستید به طوری که استراحت، کمپرس یخ یا داروهای ضد التهابی آن را برطرف نمی‌کنند، باید به پزشک مراجعه کنید. علائم خود را بگویید و به پزشک اجازه دهید که بداند آسیب چگونه اتفاق افتاده است. معاینه فیزیکی انجام خواهد شد و شما احتمالا تحت انجام آزمایشاتی قرار خواهید گرفت که عبارتند از اشعه ایکس، اولتراسوند یا ام آر آی.

برای دردها یا آسیب‌های خفیف شانه، استراحت کردن و کمپرس یخ عموما در درمان آسیب و تسکین درد موثر است. داروهای ضد التهابی مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن نیز می‌توانند به تسکین درد کمک کنند. اگر ورم، قرمزی، داغی یا درد پس از چند روز ادامه پیدا کرد، شما باید برای ارزیابی شدن به پزشک مراجعه کنید.

فیزیوتراپی

فیریوتراپی

تقریباً هر بیمار ارتوپدی، این روش یکی از مهمترین روش‌های درمانی است. فیزیوتراپیست‌های پورتوبلو، یک برنامه بر مبنای مشکل شانه شما طراحی خواهند کرد که شامل روش‌های مختلفی برای افزایش قدرت، بازیابی حرکت و کمک به بازگشت شما به حالت نرمال می‌باشد. در فیزیوتراپی، پزشکان از درمان‌های موثر بسیاری استفاده می‌کنند، مانند درمان دستی (ماساژ و طب سوزنی) و بسیاری از روش‌های درمانی اولتراسوند و تقویت ماهیچه‌های اطراف شانه. فیزیوتراپیست پورتوبلو می‌تواند چندین تمرین مخصوص برای تقویت روتاتور کاف به شما معرفی کند. بسته به طبیعت آسیب‌تان، می‌توانید با تمرینات پایه شروع کنید و به تدریج تمرینات متوسط و پیشرفته را اضافه کنید، زیرا قدرت شانه شما بهبود می‌یابد و تداوم و استمرار تا زمانی که تمرینات باعث ایجاد درد یا افزایش آن نشده‌اند، پیوسته بیشتر می‌شود.

تزریق پی آر پی

تزریق پی آر پی

آسیب‌های اسکلتی عضلانی یک علت رایج درد شدید طولانی مدت و ناتوانی فیزیکی است. با افزایش محبوبیت ورزش‌ها، علم پزشکی از پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی) اتولوگ جهت افزایش بهبودی بیولوژیکی استفاده می‌کند.

پلاسمای غنی از پلاکت که با عناوین پلاسمای غنی شده با پلاکت، غلیظ شده با پلاکت، ژل پلاکت اتولوگ و پلاکت آزاد نیز شناخته می‌شود، به عنوان یک بخشی از پلاسمای خون اتولوگ تعریف می‌گردد که دارای غلظت پلاکت بالاتر از خط معیار بوده و از خون خود بیمار تهیه می‌شود.

پلاکت‌ها از دیگر سلول‌های خونی جدا شده و سپس از طریق عمل سانتریفیوژ تغلیظ می‌شوند. پلاکت‌های تغلیظ شده مجددا با خون باقی مانده ترکیب شده و خون غنی از پلاکت مستقیما به ناحیه‌ای از بدن بیمار که آسیب دیده، تزریق می‌شود. علی رغم استفاده فراگیر از آن، اثر بخشی بالینی درمان با پی آر پی و مکانیسم دقیق آن هنوز کاملا مشخص نشده است.

ورزش

ورزش یک مولفه مهم در درمان شانه درد شما که بر اثر ورزش‌های فوقاني مانند تنیس یا بیس بال اتفاق افتاده است، می‌باشد. مراجعه به فیزیوتراپیست‌تان می‌تواند برای تعیین ورزش‌های مخصوصی که باید انجام دهید، به شما کمک کند.

ورزش‌های مربوط به شانه درد در ابتدا روی تسکین درد و بازیابی دامنه حرکتی طبیعی در اطراف مفصل شما تمرکز می‌کند. یک بار که تحرک شانه شما بازیابی شود، تا زمانی که پرتاب یا بازی تنیس انجام می‌دهید؛ تقویت روتاتور کاف توسط باندهای مقاومتی یا وزنه‌های آزاد به منظور کمک به نگه داشتن مفصل شما در یک پوزيشن مناسب، باید انجام شود.

همچنان که در حال انجام ورزش‌ها برای درمان شانه درد خود هستید، ممکن است باز هم بخواهید از کیف‌های آب گرم یا کمپرس‌های یخ برای کنترل مناسب جریان‌های التهابی استفاده کنید.

چند حرکت کششی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از سفتی شانه خلفی انجام دهید. سعی کنید پس از تمرین یا فعالیت‌های تفریحی به منظور رسیدن به نتایج بهینه، حرکات کششی خوابیده و کراس بادی انجام دهید.

کشش دست

کشش دست

بازوی آسیب دیده را از عرض بدن به طرف ديگر آورده و با استفاده از دست آزاد خود به آرامی آن را از وسط قفسه سینه خود بکشید تا زمانی که یک کششی در پشت شانه احساس کنید. این حالت را برای ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه داشته سپس به پوزيشن شروع برگردید. این حرکت را برای ۵ تا ۱۰ بار دیگر تکرار کنید.

کشش ثانویه

کشش ثانویه

روی یک سطح صاف خوابیده و شانه آسیب دیده را زیر بدن خود قرار دهید. دست شما باید به صورت مسطح روی زمین باشد، هم جهت با آرنج‌تان که با شانه در یک خط است. از دست آزاد خود استفاده کنید، به آرامی بازوی خود را به طرف زمین فشار دهید تا وقتی که یک کشش خفیف احساس کنید. این حالت را برای ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه داشته و سپس به پوزيشن شروع برگردید. این حرکت را برای ۵ تا ۱۰ بار دیگر تکرار کنید.

عمل جراحی

برای آسیب‌های جدی شانه مانند پارگی‌های روتاتور کاف، بسته به شدت آسیب جراحی می‌تواند ضروری باشد. اگر شما بارها دچار در رفتگی شانه شده‌اید هم ممکن است پزشکان عمل جراحی را پیشنهاد کنند.

چگونه از آسیب‌های شانه هنگام ورزش کردن جلوگیری کنیم؟


زمانی که فوتبال بازی می‌کنید، اولین قدم برای جلوگیری از آسیب‌های شانه، پوشیدن تجهیزات کنترلی و استفاده از پَدهایی است که خیلی خوب فیت می‌شوند، به ویژه پدهای شانه. در ابتدای هر فصل اطمینان یابید که به تجهیزات محفاظتی مجهز شده‌اید.

یکی دیگر از اقدامات پیشگیرانه تمرین کردن تکل صحیح و تکنیک‌های مسدود کردن راه است.

شما همچنین باید در یک برنامه قدرتی و آماده سازی برای کمک به تقویت بدنتان شرکت کرده، آن را انعطاف پذيرتر نموده و کاری کنید که کمتر مستعد آسیب دیدن باشد.

مهم است که از آسیب شانه چشم پوشی نکنید زیرا می‌تواند وخیم‌تر و دردناک‌تر شود. اگر شما برای بیش از دو روز متوالی علائم دردناک دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر شانه در طول فوتبال، تجهیزات مخصوص پوشیده و تکنیک‌های درست را در میدان به کار بگیرید.

مشاوره رایگان