علت درد و سوزش شانه چپ چیست؟ آیا نشان بر حملهٔ قلبی است؟

علت درد و سوزش شانه چپ چیست؟ آیا نشان بر حملهٔ قلبی است؟

درد شانه چپ می‌تواند یک علامت شایع از احتمال حمله قلبی قریب‌الوقوع است. حمله قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به دلیل تجمع پلاک در عروقی که به سمت قلب می‌روند مسدود شود. زمانی که جریان خون متوقف شد، ممکن است قسمتی از عضله قلبی آسیب دیده و بسته به شدت حمله منجر به مرگ شود.

خبر خوب این که امروزه نرخ موفقیت زنده ماندن پس از بروز حمله قلبی بسیار زیاد است اما کلید آن تشخیص به موقع علائم حمله قلبی و درمان سریع آنها است.

اگر فکر می‌کنید شخصی به حمله قلبی دچار شده است، او را نشانده و آرام کنید، لباس‌های تنگ او را باز کرده و هر قرص مرتبط با درد قفسه سینه مانند نیتروگلیسیرین که مصرف می‌کند به او بدهید. اگر درد او در مدت 3 دقیقه پس از مصرف دارو تسکین نیافت، با مرکز خدمات فوری پزشکی تماس بگیرید. همیشه هر موقع که دیدید فرد بیهوش است بلافاصله با 115 تماس بگیرید. شخص را ترک نکنید، سعی کنید که آنها را متقاعد کنید که با 115 تماس نگیرند و صبر کنید تا ببیند که آیا علائم برطرف می‌شوند یا نه، هیچ چیزی به جز داروهای تجویزی به بیمار ندهید و داخل دهان او نگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های تماس حاصل فرمایید.

درد شانه و ارتباط آن با حمله قلبی


درد قفسه سینه یکی از شایع‌ترین علائم حمله قلبی است که بسیاری از افراد به راحتی آن را تشخیص می‌دهند اما گاهی اوقات علائم دیگری نیز وجود دارد که ممکن است با حمله قلبی ارتباط داشته باشد. در این مورد، درد شانه می‌تواند علامت بروز حمله قلبی باشد.

شانه ممکن است به دلیل کشیده شدن درد از قفسه سینه دچار درد شود. این درد معمولاً در شانه سمت چپ که به قلب نزدیک است احساس می‌شود.

باید در مورد انواع دردهای و نشانه‌های ضعیف و قوی دیگر که ممکن است علامت حمله قلبی باشد آگاه باشید. جدول زیر به شما در درک تمایز دو نوع درد کمک می‌کند.

نشانه‌های قوی حمله قلبی

نشانه‌های ضعیف حمله قلبی

احساس سوزش، فشردگی، گرفتگی، فشار یا درد

درد تیز در زمان سرفه کردن یا عطسه کردن

افزایش تدریجی درد ظرف مدت چند دقیقه

درد متمرکز در یک نقطه

درد پراکنده در وسط سینه

دردی که مشخصاً در یک سمت بدن احساس می‌شود

دردی که به سمت کمر، فک، گردن و بازوی چپ گسترش می‌یابد

درد تیز ناگهانی که برای لحظات کوتاهی احساس می‌شود

فشار یا درد همراه با علائم دیگر مانند حالت تهوع
ناگهانی، تعریق سرد و مشکلات تنفسی

دردی که چند روز یا چند ساعت بدون علائم دیگری احساس
می‌شود

فشار یا دردی که در هنگام استرس‌های عاطفی یا فعالیت‌های فیزیکی سنگین احساس می‌شود یا زمانی که شما در حال استراحت هستید (آنژین ناپایدار)

دردی که به دلیل فشار بر قفسه سینه یا حرکات بدن احساس می‌شود

علائمی که باید همراه با در شانه چپ وجود داشته باشند


علائمی که باید همراه با در شانه چپ وجود داشته باشند

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه معمولاً نشانه این است که قلب دچار مشکل شده است. درد قفسه سینه در برخی بیماران ممکن است نشانه بروز حمله قلبی نباشد. شما ممکن است فشار، سفتی یا درد که از مرکز قفسه سینه به سمت کمر یا گردن و فک کشیده می‌شود را احساس کنید (ما در مورد این علائم توضیح خواهیم داد)

احساس خستگی غیر عادی

ما گاهی اوقات ممکن است خسته شویم اما اگر خستگی، ناگهانی و شدید باشد می‌تواند نشانه حمله قلبی باشد. این احساس خستگی ناگهانی ممکن است پس از انجام ورزش‌های عادی که به طور مرتب انجام می‌دهید باشد یا حتی ممکن است بدون انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید یا حتی پس از انجام فعالیت‌های ساده مانند مرتب کردن رختخواب این احساس را داشته باشید. همچنین ممکن است در مواقعی که حتی خیلی خسته هستید دچار مشکلات و اختلالات خواب شوید.

 تعریق یا تنگی نفس

اگر به طور ناگهانی و بدون انجام فعالیت فیزیکی عرق کردید یا دچار تنگی نفس شدید یا تنگی نفس شما بدون انجام فعالیت یا در زمانی که دراز کشیده‌اید تشدید شده و در زمان بیدار شدن بهبود می‌یابد، اگر بدون وجود عوامل استرس­زا دچار تعریق استرسی شدید می‌شوید یا تعریق و تنگی نفس شما با علائم دیگر که ذکر می‌شود همراه است احتمال بروز حمله قلبی وجود دارد.

 درد گردن، فک و سر

همان طور که توضیح داده شد، درد قفسه سینه ممکن است به سمت گردن یا فک گسترش یابد اما درد در فک و گردن ممکن است بدون وجود درد قفسه سینه در هنگام بروز حمله قلبی نیز احساس شود.

 حالت تهوع

احتمال حالت تهوع به عنوان یک علامت بروز حمله قلبی در زنان بیشتر از مردان است. این ممکن است با علائم گوارشی یا آروغ زدن مکرر نیز همراه باشد. برخی بیماران ممکن است قبل از حمله قلبی احساسی نظیر ابتلا به آنفولانزا داشته باشند. اگر حالت تهوع یا علائم گوارشی به طور ناگهانی و بدون وجود دلیل واضح اتفاق افتاد ممکن است با حمله قلبی ارتباط داشته باشد.

 ناراحتی در قسمت بالای معده

ممکن است برخی بیماران در هنگام حمله قلبی دردی در بالای معده خود احساس کنند. همچنین ممکن است شما احساس سنگینی یا درد تیزی داشته باشید که موقتی یا دائمی باشد.

سوزش سر دل

یک بار دیگر، سوزش سر دل یا علائم گوارشی ممکن است علائم شایع مرتبط با حمله قلبی باشند. این مشابه ناراحتی‌های بالای معده است.

 درد در قسمت فوقانی کمر

دردی که از قفسه سینه به سمت قسمت فوقانی کمر کشیده می‌شود و ممکن است بین دو تیغه شانه نیز احساس شود.

سرگیجه

غالباً زنان در هنگام بروز حمله قلبی بیش از مردان دچار سرگیجه می‌شوند. آنها ممکن است بیهوش شده و به سختی بتوانند خود را نگه داشته یا حتی حرکت کنند.

تپش قلب

ممکن است احساس کنید که قلب شما از کار افتاده، ریتم قلب تغییر کرده یا دچار تپش قلب شده‌اید.

استفراغ

پس از احساس ناراحتی‌های گوارشی یا حالت تهوع، برخی بیماران ممکن است استفراغ کنند. اگر استفراغ به دلیل چیزهایی که خورده‌اید نباشد، ممکن است با حمله قلبی ارتباط داشته باشد.

 نکاتی در مورد تشخیص درد شانه چپ که مرتبط با قلب است


شانه چپ شما ممکن است به دلایل مختلفی مانند کشیدگی عضلانی یا حتی وارد آمدن ضربه به آن آسیب ببیند، خوب، چگونه می‌توان فهمید که این درد مرتبط با قلب است؟ نکات زیر به شما در تشخیص و تمایز دادن بین درد معمولی شانه چپ و درد شانه چپ که مرتبط با قلب است کمک می‌کند.

 • کیفیت درد را ارزیابی کنید: درد ممکن است باعث ایجاد احساسی مانند فشار یا فشردگی در سینه شود که شدت آن متغیر است. اگر این درد به سمت شانه چپ کشیده می‌شود ممکن است مرتبط با قلب باشد.
 • علائم غیر دردی را بررسی کنید: درد شانه چپ به تنهایی به ندرت به قلب ارتباط دارد. بررسی علائم غیر دردی دیگر کمک می‌کند تا بهتر بفهمید که آیا حمله قلبی در راه است یا نه. برخی از این علائم عبارتند از حالت تهوع، سرگیجه، عرق سرد و تنگی نفس یا اختلالات تنفسی. اگر این علائم غیر دردی با درد همراه بودند باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
 • درد شانه چپ ممکن است مرتبط به آنژین باشد: زمانی که برای مدتی کوتاهی خون به قلب نرسد این اتفاق می‌افتد. در آنژین، درد با استرس‌های عاطفی و فیزیکی افزایش می‌یابد. با این که این عارضه به اندازه حمله قلبی مهلک نیست، اما کنترل آنژین برای کاهش احتمال بروز عواقب بعدی آن بسیار مهم است.
 • در نهایت، در زمان ارزیابی درد، باید علائم دیگر مانند درد فک، دردهای حرکتی، سنگینی یا درد فشاری یا کمر درد مبهم نیز مورد بررسی قرار گیرند. در بخری موارد، حمله قلبی ممکن است خاموش باشد و علامتی نداشته باشد.

آیا درد شانه چپ می‌تواند دلیل دیگری به جر حمله قلبی داشته باشد؟


در ارزیابی درد باید در وهله اول به مدت زمان بروز درد توجه داشته باشید. اگر درد شانه چپ فقط در زمان استفاده از شانه در هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی بروز کرد ممکن است مرتبط با مشکلات عضلانی باشد نه قلب.

بورسیت

بورس یک کیسه پر از مایع بین استخوان و قسمت متحرک مفصل است. زمانی که بورس ملتهب می‌شود، به آن بورسیت گفته می‌شود. بورسیت شانه غالباً به دلیل حرکات مکرر اتفاق می‌افتد. احتمال ابتلا به بورسیت با افزایش سن بالا می‌رود. معمولاً درد در هنگام حرکت را در هنگام خوابیدن روی شانه و بازو بروز می‌کند. شما ممکن است قادر نباشید شانه خود را به طور کامل بچرخانید. علائم دیگر عبارتند از سوزش و احساس گزگز

شکستگی استخوان

گاهی اوقات ممکن است درد به دلیل شکستگی استخوان دست یا مچ دست ایجاد شود. شکستگی استخوان دست، مچ دست یا بازو ممکن است باعث دردی شود که در هنگام حرکت تشدید می‌شود. علائم دیگر عبارتند از تورم و بیحسی. گاهی اوقات ممکن است دست علیرغم شکستگی استخوانش سالم به نظر برسد.

فتق دیسک

دیسک‌ها پدهایی هستند که بین استخوان ستون فقرات قرار دارند. این دیسک‌ها جذب کننده ضربات وارده بر ستون فقرات هستند. فتق دیسک در گردن به دلیل پارگی دیسک و فشار بر عصب‌ها ایجاد می‌شود. درد ممکن است در گردن شروع شده و به سمت شانه و بازو کشیده شود. ممکن است شما احساس گزگز، سوزش یا بیحسی در شانه خود داشته باشید. درد ممکن است در هنگام حرکت افزایش یابد.

 فشار بر عصب یا رادیکولوپاتی گردنی

فشردگی عصب به دلیل وارد آمدن فشار یا التهاب عصب به وجود می‌آید. این ممکن است به دلیل فتق دیسک ناشی از وارد آمدن ضربه یا آسیب‌دیدگی‌های ناشی از فرسودگی و ساییدگی ایجاد شود. علائم فشردگی عصب مشابه علائم فتق دیسک است و ممکن است شامل بیحسی، احساس گزگز یا سوزش در بازو باشد. ممکن است درد شما در هنگام حرکت افزایش یابد.

 پارگی روتاتور کاف

بلند کردن اجسام سنگین یا انجام حرکات تکراری ممکن است منجر به پارگی تاندون در روتاتور کاف شانه شود. این عارضه باعث ضعف شدید شانه شده و انجام فعالیت‌های روزمره را به شدت با مشکل روبرو می‌کند. اگر شما روی یک پهلوی خود بخوابید ممکن است آسیب‌دیدگی‌های روتاتور کاف باعث آسیب‌های بیشتری شود. درد شانه در زمان حرکت دادن آن در برخی جهات تشدید می‌شود. این عارضه می‌تواند باعث شود که شانه شما به مراتب ضعیف‌تر شود. دامنه حرکتی در شانه نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد.

 کشیدگی‌های عضلانی و رگ به رگ شدن

رگ به رگ شدن شانه زمانی اتفاق می‌افتد که رباط بیش از حد کشیده شده یا پاره شود. رگ به رگ شدن شانه زمانی اتفاق می‌افتد که شما در هنگام زمین خوردن دست خود را حائل کنید. کشیدگی عضلانی زمانی که تاندون یا عضله شما می‌پیچد یا کشیده می‌شود اتفاق می‌افتد. این عارضه ممکن است زمانی که جسمی را به روشی اشتباه بلند کنید یا عضلات شما بیش از حد تحت فشار قرار گیرد اتفاق بیفتد. کبودی، تورم یا ضعف از علائم شایع این عارضه هستند.

 التهاب تاندون

تاندون‌ها باندهای انعطاف‌پذیری هستند که استخوان‌ها را به عضلات متصل می‌کنند. زمانی که تاندون‌ها ملتهب می‌شوند، التهاب تاندون یا تاندونیت اتفاق می‌افتد. التهاب تاندون شانه یا آرنج ممکن است باعث ایجاد درد در بازو شود. احتمال ابتلا به التهاب تاندون با افزایش سن بالا می‌رود. علائم التهاب تاندون مشابه علائم ابتلا به بورسیت هستند.

 سندرم خروجی عروق صدری

این یک بیماری است که در آن عروق خونی زیر ترقوه به دلیل وارد آمدن ضربه یا آسیب‌دیدگی‌های ناشی از حرکات مکرر تحت فشار قرار می‌گیرند.

سندرم خروجی عروق صدری ممکن است باعث بیحسی، احساس گزگز و ضعف در بازو شوند. در برخی موارد، ممکن است بازو متورم شود. علائم دیگر ابتلا به این سندرم عبارتند از دررفتگی دست، سرد شدن دست یا بازو و ضعف نبض در بازو.

 در مطب پزشک چه اتفاق می‌افتد؟


اگر درد شانه چپ شما با علائم دیگر مرتبط با حمله قلبی همراه بود، تعلل نکنید. به مرکز فوریت‌های پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است یک اتفاق مهلک باشد.

پرسنل اورژانس از الکتروکاردیوگرام برای بررسی قلب شما استفاده می‌کنند. یک خط وریدی وارد دست شما می‌شود تا به اندازه کافی مایعات به شما رسیده و در صورت لزوم داروهای ضروری وارد بدن شما شوند. ممکن است شما برای نفس کشیدن نیاز به اکسیژن داشته باشید.

آزمایش‌های تشخیصی دیگر به تشخیص حمله قلبی احتمالی کمک می‌کنند. اقدامات درمانی به میزان گستردگی آسیب‌دیدگی بستگی دارد.

برای تأیید علل دیگر درد شانه چپ باید از آزمایش‌های تصویری مانند عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس، سی تی اسکن یا ام آر آی استفاده کنید.

آزمایش‌های دیگر به علائم شما و نتایج آزمایش‌های تصویری انجام شده بستگی دارد.

درمان درد شانه چپ


درمان درد شانه چپ

اگر عارضه‌هایی مانند بورسیت، التهاب تاندون یا پارگی روتاتور کاف تحت درمان قرار نگیرند ممکن است باعث بروز مشکلاتی نظیر شانه یخ زده شوند که درمان آن به مراتب دشوارتر است. اگر شما نمی‌توانید شانه، آرنج یا مچ دست خود را به طور کامل بچرخانید باید به پزشک مراجعه کنید. انجام به موقع اقدامات درمانی می‌تواند از تشدید شدن این عارضه پیشگیری کند.

 • اگر شما بیماری قلبی دارید، اقدامات درمانی شامل دارو درمانی، تسکین علائمی و تغییرات سبک زندگی برای قلب سالم می‌شود. اگر شما به بیماری‌های سخت قلبی مبتلا هستید، ممکن است برای بایپاس یا برداشتن عروق مسدود شده نیاز به انجام عمل‌های جراحی داشته باشید.
 • استخوان‌های شکسته باید سر جای خود قرار گرفته و تا زمان بهبودی بدون حرکت باقی بمانند. برای این کار معمولاً استخوان شما به مدت چند هفته گچ گرفته می‌شود. برای ترمیم برخی شکستگی‌های شدید باید تحت عمل جراحی قرار بگیرید.
 • برای رگ به رگ شدن یا کشیدگی‌های عضلانی، دست خود را بالا نگه داشته و به آن استراحت دهید. چندین مرتبه در روز روی آن یخ قرار دهید. باندپیچی و استفاده از اسپیلینت نیز می‌تواند مفید واقع شود.درمان‌های فیزیکی، استراحت کردن ،ماساژ درمانی، دارو درمانی برای تسکین درد و التهاب روش‌های درمانی مؤثر در موارد زیر هستند:
  • بورسیت
  • فتق دیسک
  • فشردگی عصب
  • پارگی روتاتور کاف
  • التهاب تاندون
  • سندرم خروجی عروق صدری
 • در برخی موارد، مصرف کورتیکواستروئیدها یا انجام عمل جراحی ممکن است ضرورت یابد.
 • برای کشیدگی‌های عضلانی یا رگ به رگ شدن، سعی کنید دست خود را استراحت داده و در صورت امکان آن را بالا نگه دارید. چند مرتبه در روز و هر مرتبه به مدت 20 دقیقه روی دست خود یخ قرار دهید. از مسکن‌های بدون نیاز به نسخه پزشک برای تسکین درد استفاده کنید.
به این پست امتیاز دهید.