طب سوزنی شانه همراه با سوالات رایج:نحوه ی درمان، کاربرد، عوارض

طب سوزنی شانهشانه یک مفصل عجیب و درد (درد شانه) در سر شانه است. خوشبختانه ساختار پیچیده‌ی مفصل شانه برای شما یک دامنه‌ی شگفت انگیزی از حرکت را فراهم می‌کند. شما قادر به حرکت دادن بازوهایتان هستید، کاری که عمدتا به خاطر این انعطاف پذیری انجام می‌دهیم. متاسفانه مفصل شانه ذخیره‌ی خونی نسبتا ضعیفی دارد در نتیجه زمانی که آسیب می‌بیند طول می‌کشد تا بهبود یابد. پیشگیری بهترین درمان برای آسیب‌های شانه است. خوشبختانه، یک مدل دیگر کنترل در پایه، طب سوزنی است که در بهبود گردش خون، هرجا که شدنی باشد، واقعا خوب است. در بیان طب چینی، طب سوزنی گردش انرژی حیات (Qi) و خون را بالا می‌برد. Qi و خون نیروهای احیا کننده‌ی بدن هستند، همچنین حرکت آزادانه‌ی Qi و خون، درد‌ها را متوقف می‌کند. صرف نظر از این که شما چگونه آن‌ را تعبیر می‌کنید، طب سوزنی با تقویت محل و ریلکس کردن ماهیچه‌ها و ترویج سلامتی، درد شانه را درمان می‌کند.

طب سوزنی معمولا یک درمان بسیار راحت است. سوزن‌ها بسیار ظریف، فلزی و به باریکی مو هستند که باعث می‌شود هنگام فرو کردن، کاملا بدون درد باشند. هر کسی طب سوزنی را به شکل متفاوتی تجربه می‌کند اما اکثرا هنگامی که سوزن‌ها فرو می‌روند دردی ندارند یا درد بسیار کمی احساس می‌کنند. شما ممکن است یک حس تیر کشیدن خفیف یا گرمايي اطراف محل سوزن را تجربه کنید. پزشک با آگاه کردن بیماران از علل درد شانه،مزایا و عوارض طب سوزنی، می تواند به شما در انتخاب این درمان کمک بسیاری کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های تماس حاصل فرمایید.

انواع مختلف درد شانه که به کمک طب سوزنی درمان می‌شوند چیست؟ 


انواع مختلف درد شانه که به کمک طب سوزنی درمان می‌شوند عبارت‌اند از:

بورسیت شانه

بورسیت شانه التهاب بورس در مفصل شانه است. بورس‌ها کیسه‌های کوچک پر شده با مایع هستند که لا به لای مفصل قرار گرفته و حرکت روان استخوان‌ها، تاندون‌ها و ماهیچه‌ها را میسر می‌کنند. علل ایجاد بورسیت شانه عبارت‌اند از: آسیب، حرکت مداوم (ورزشکاری یا انجام کار با دست) و سندروم گیر افتادگی که منجر به التهاب میشود. علائم بورسیت عبارت‌اند از: درد با انجام فعالیت‌های فوقاني، درد هنگام خواب در شب، سفتی مفصل، تورم و قرمزی. درد ناشی از بورسیت شانه اغلب بالای قسمت بیرونی شانه/ بالای بازو احساس می‌شود.

تاندونیت روتاتور کاف

آسیب روتاتور کاف به کلیه‌ی ماهیچه‌ها و تاندون‌های داخل و اطراف شانه که برای ثابت شدن مفصل شانه کار می‌کنند (مفصل گلونوهومرال)، مربوط است. چهار ماهیچه از روتاتور کاف عبارت‌اند از ماهیچه‌های فوق خاری، زیر خاری، گرد کوچک و تحت کتفی که استخوان بالای بازو (هومروس) در حفره‌ی شانه (حفره‌ی گلونوئید) را نگه می‌دارند. تاندونیت روتاتور کاف، ورم و التهاب تاندون‌های این ماهیچه‌ها است. برخی از علل بروز تاندونیت روتاتور کاف عبارتند از: استفاده‌ی زیاد به ویژه به خاطر ورزش (ورزش‌های پرتابی، تنیس) یا فعالیت‌های فیزیکی دیگر (بلند کردن تا بالای سر). علائم آسیب روتاتور کاف عبارت‌اند از: درد در شانه‌ی آسیب دیده هنگام استراحت یا در شب به ویژه هنگام دراز کشیدن، درد هنگام بالا و پایین بردن بازویتان در حالات خاص، ضعف هنگام بالا بردن و چرخش بازویتان، سر و صدا در مفصل شانه هنگام حرکت در برخی حالات.

سندروم گیر افتادگی شانه 

سندروم گیر افتادگی شانه ترکیبی از بورسیت شانه و تاندونیت روتاتور کاف است. عموما هر دو با هم علت بروز شانه درد هستند اما میزان یکی در برابر دیگری ممکن است متفاوت باشد. صرف نظر از این، تورم و التهاب تاندون‌ها و بورس یک محدودیت برای فضای مفصل شانه ایجاد می‌کند. این امر منجر به درد و محدود شدن حرکت می‌شود. تاندونیت بالا خاری بخش دیگری از سندروم گیر افتادگی شانه است.

شانه‌ی منجمد (کپسولیت چسبناک) 

بافت‌های رابط یک پوششی را اطراف استخوان‌ها، رباط‌ها و تاندون‌های شانه تشکیل می‌دهد. اگر این پوشش ضخیم یا سفت شود، شانه‌ی منجمد می‌تواند اتفاق بیفتد. التهاب همراه با شانه‌ی منجمد باعث ایجاد درد شدید و محدود شدن دامنه‌ی حرکتی می‌شود. اغلب اوقات، دلیلی برای شانه‌ی منجمد وجود ندارد اما دیده شده است که افراد مبتلا به آسیب‌های ستون فقرات گردنی (گردن)، دیابت، کسانی که عمل جراحی شانه یا قلب باز داشته و افراد مبتلا به پر کاری تیروئید در معرض خطر بیشتری برای شانه‌ی منجمد هستند. علائم این بیماری با این مراحل دسته بندی شده اند:

  • مرحله‌ی اول (مرحله‌ی دردناک): درد هنگام حرکت، کاهش دامنه‌ی حرکت
  • مرحله‌ی دوم (مرحله‌ی منجمد): درد کمتر اما سفتی بیشتر به علاوه کاهش دامنه‌ی حرکت
  • مرحله‌ی سوم (مرحله‌ی گرم شدن): بهبود دامنه‌ی حرکتی

بی ثباتی شانه

اگر رباط‌ها و تاندون‌هایی که باهم شانه را نگه می‌دارند به هر طریقی در رفته یا ضعیف شوند، شانه ممکن است به راحتی جدا شده یا از جا در برود. این پدیده بی ثباتی شانه نامیده شده و شانه می‌تواند تا حدودی یا کاملا به سمت جلو و عقب جا به جا شود (در رفتگی). علل بی ثباتی شانه عبارت‌اند از: آسیب مستقیم، بی ثباتی پس از ضربه، سستی مفصلی (تحرک بیش از حد همانطور که در زنان باردار و بسیار منعطف دیده می‌شود) و استفاده‌ی بیش از حد به ویژه به خاطر شنا یا پرتاب. علائم بی ثباتی شانه عبارت‌اند از: در رفتگی‌های مکرر یا جدا شدن بدون آسیب مستقیم.

آرتروز شانه

یکی از راه کار‌هایی که بدن شما برای محافظت از مفاصلش دارد، پوشاندن انتهای استخوان‌ها در غضروف است. این امر از سایش استخوان‌ها با یکدیگر جلوگیری می‌کند. زمانی که غضروف محافظ با افزایش سن تحلیل می‌رود، استئوآرتریت به وجود مي‌آيد. آرتروز روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که باعث ایجاد التهاب و مفاصل متورم می‌شود. همچنین آسیب مستقیم ممکن است یک عامل مسبب پیشرفت آرتروز شانه باشد. علائم آرتروز عبارت‌اند از: درد، حساسیت به لمس، مفاصل سفت و غیر منعطف و احتمالا اسپور‌های استخوانی.

تاندونیت عضله‌ی دو سر بازو 

عضله‌ی دو سر توسط تاندون‌ها به استخوان‌های شانه در بازو متصل می‌شود. وقتی که این تاندون‌ها ملتهب، تحریک یا پاره می‌شوند می‌تواند باعث بروز درد شود. درد تاندونیت عضله‌ی دو سر بازو در جلوی شانه احساس می‌شود. علل ایجاد تاندونیت عضله‌ی دو سر بازو عبارت‌اند از: استفاده‌ی بیش از حد (به ویژه در طول فعالیت‌های فوقاني مثل شنا، تنیس و بیس بال) و آسیب روتاتور کاف شدید. علائم اختلال تاندونیت عضله‌ی دو سر بازو عبارت‌اند از: درد و ورم در جلوی بازو.

پارگی لابرال 

پارگی لابروم شانه، تکان خوردن در داخل مفصل شانه را روان و جذب می‌کند. اگر آن از تاندون‌ها جدا شده و پاره شود منجر به درد خواهد شد. این پدیده همچنین به عنوان یک پارگی لابروم گلونوئید یا یک پارگی مفصل شانه‌ی بدون فرم شناخته می‌شود. علل پارگی لابرال، استفاده‌ی بیش از حد به ویژه به کار بردن حرکات فوقاني در ورزشکاران، (پرتاب، شنا)، افتادن روی یک بازوی مبسوط، آسیب مستقیم به شانه و حرکات کششی ناگهانی (کشیدن سگ روی یک پالهنگ یا بلند کردن اشیای سنگین)، می‌باشند. علائم پارگی‌های لابرال عبارت‌اند از درد در فعالیت‌های فوقاني، گرفتن یا قفل شدن مفصل شانه، ترق تروق یا صدا‌های دیگر در مفصل شانه، بی ثباتی شانه، کاهش دامنه‌ی حرکتی و از دست دادن توانایی.

چگونه یک متخصص طب سوزنی بیماری شانه درد را ارزیابی و درمان می‌کند؟


ارزیابی و درمانپزشک معمولا درباره این که چگونه بدن با یک شبکه‌ای از گذرگاه‌های انرژی طب سوزنی پوشانده شده، صحبت می‌کند. زمانی که بیمار در حال تحمل درد است، اولین اقدام پزشک در ارزیابی آن فرد، تعیین این است که کدام یک از گذرگاه‌های انرژی تحت تاثیر واقع شده است، این که کدام یک از روی مناطقی که درد دارند، عبور می‌کنند. درد از منظر طب سوزنی، یک انسداد در گذرگاه انرژی است بنابر‌این طب سوزنی برای حذف اين انسداد‌ها اعمال می‌شود. دکتر همچنین می‌تواند از دارو‌های گیاهی برای کمک به باز کردن گذرگاه‌ها از درون  و بیرون استفاده کند. به علاوه برخی از پزشکان برای طب سوزنی و دارو‌های گیاهی چینی، از ماساژ شفا بخش، بادکش، و دیگر تکنیک‌های جانبی استفاده می‌کنند. پزشکان همچنین زمانی را برای ارزیابی سلامت کلی بیماران در نظر می‌گیرند. با بهبودی سلامت عمومی، مشکلاتی مانند درد شانه، احتمال بروز کمتری دارند. از منظر دیگر، شما می‌توانید شانه را ثابت کنید اما اگر درد شانه توسط چیز‌های دیگری ایجاد شود، زمانی که درمان‌ها متوقف شوند، درد باز می‌گردد. در نتیجه این برای درمان علائم مهم است‌، اما درمان عامل اصلی هم مهم است. به همین دلیل است که پزشکان همواره در طب چینی فرد را به صورت کامل درمان می‌کنند.

سوالات متداول: درباره‌ی طب سوزنی


طب سوزنیسوالات متداول پرسیده شده درباره‌ی طب سوزنی برای بسیاری از مردم می‌تواند بدین صورت باشد. شما می‌توانید پاسخ سوالات جواب داده نشده را در این بخش پیدا کنید.

آیا طب سوزنی مطمئن است؟ 

یکی از جنبه‌های قابل توجه طب سوزنی این است که تقریبا هیچ اثر و عوارض جانبی به خاطر استفاده از آن به وجود نمي‌آيد. اغلب بیماران دریافتند که درمان‌ها باعث ضعف شده و ناراحتی اندکی ایجاد می‌کنند. طب سوزنی یک روش مطمئن است مشروط بر این که کارورز‌ها کاملا آموزش داده شوند و تکنیک‌های مناسب را به کار برند. کارورز‌های آموزش دیده‌ی طب سوزنی از سوزن‌های یک بار مصرف و استریل در دسترس استفاده کرده و در زمینه‌ی اقدامات محتاطانه و موانع به کارگیری طب سوزنی آموزش می‌بینند. مهم است که کارورز از سوابق پزشکی شما، دارو‌ها و این که اگر باردار هستید یا احتمال دارد که باردار باشید، آگاهی داشته باشد، چرا که درمان طب سوزنی ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد یا ممکن است مناسب نباشد.

طب سوزنی چگونه عمل می‌کند؟ 

طب سوزنی، تحریک نقاط مخصوصی روی بدن با فرو بردن سوزن‌ها است که قادر به تغییر شرایط گوناگون بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی می‌باشد. طب سوزنی سبب آزاد شدن آندورفین‌ها که هورمون‌های طبیعی از بین برنده‌ی درد در بدن هستند، می‌شود. طب سوزنی بر عملکرد سیستم هورموني اثر گذاشته، باعث کاهش التهاب، افزایش گردش خون و رهایی از درد می‌شود.

چند جلسه درمان نیاز خواهید داشت؟

بسیاری از افراد در یک یا دو جلسه درمان تغییرات قابل توجهی را مشاهده می‌کنند اما بعضی‌ها بسته به شرایط شروع درمان، زمان بیشتری را برای واکنش نشان دادن لازم دارند. اگر پس از پنج یا شش جلسه درمان هیچ تغییری احساس نشود، عیب یابی شرایط باید انجام شده و ممکن است تحقیقات پزشکی بیشتری نیاز باشد. آسیب‌های حاد در ابتدا، در اسرع وقت و اغلب به صورت روزانه درمان می‌شوند. شرایط وخیم ممکن است به درمان‌های حفاظتی پی‌در‌پی برای حفظ میزان حرکت بعد از یک دوره‌ی اولیه از درمان‌های مکرر نیاز داشته باشد. تمرين پس از درمان و رژیم غذایی منظم برای بازیابی و بهبودی پیوسته، فوق العاده مهم هستند. معمولا درمان‌ها باید به صورت مکرر، هر دو روز در نظر گرفته شوند. رنج درمان‌های حفاظتی می‌تواند از هفتگی تا ماهیانه یا زمانی که علائم عود کنند، باشد.

چه بیماری‌های دیگری می‌توانند با طب سوزنی مساعدت شوند ؟

طب سوزنی یک درمان مطمئن و ملایم است که برای همه‌ی سنین -کودک تا بزرگسال- مناسب است. طب سوزنی برای درمان رنج وسیعی از بیماری‌ها استفاده مي‌شود. کارگران آسیب دیده زود‌تر به کار باز می‌گردند وقتی که طبیبان آنها طب سوزنی را با درمان‌هایشان همراه می‌کنند.ورزشکاران رقابتی قبل از مسابقه‌های خود برای افزایش عملکرد‌شان از طب سوزنی استفاده می‌کنند. پس از مسابقه، طب سوزنی بازیابی آنها را بهتر کرده و به التیام آسیب‌ها کمک می‌کند.

  • طب سوزنی- درد برای درمان تعداد زیادی از بیماری‌های دردناک مانند سیاتیک، درد پایین کمر، استئوآرتریت زانو، رگ به رگ شدن و کشیدگی عضله (در رفتگی شانه)، جا به جایی مهره‌های گردن و سردرد، به علاوه بیماری‌های عصبی و دیگر حالات پزشکی استفاده مي‌شود.
  • طب سوزنی- سرطان برای درمان تهوع ناشی از شیمی درمانی استفاده می‌شود و
  • لنفادوم (ورمی که معمولا پس از عمل پستان برداری در بازو اتفاق میافتد).
  • اختلال TMJ (مفصل تمپورو و مندیبولار) به طور موثر با طب سوزنی مدیریت می‌شود.

سایر بیماری‌هایی که ممکن است با طب سوزنی مساعدت شوند عبارت‌اند از:*

شما باید از انجام چه فعالیتهایی پس از درمان طب سوزنی پرهیز کنید؟

از انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید (شامل ورزش) باید برای حداقل دو ساعت پس از درمان، اجتناب شود. یک احساس خوب پس از طب سوزنی نباید اشتباها به عنوان بهبودی کامل تصور شود. پیش از انجام هر فعالیتی که قبل از درمان‌های طب سوزنی در انجام آن‌ها ناتوان بودید، مطمئن شوید که  توانایی و استقامتتان را دوباره به دست آورده‌اید.

چه کار‌هایی قبل و بعد از یک درمان طب سوزنی باید انجام دهید؟ 

سعی در استراحت کردن و ریلکس شدن برای درمان شما

خوردن یک غذای سبک پیش از درمان و پرهیز از مصرف کافئین یا نیکوتین به مدت 90 دقیقه قبل و بعد از آن

شما باید هر گونه دستور دارویی را طبق برنامه انجام دهید

تماس با ما