شاک ویو تراپی شانه به همراه مزیت استفاده از این روش در فیزیوتراپی

شاک‌ویوتراپی

شاک‌ویوتراپی یک روش درمانی غیر تهاجمی است که شامل ایجاد یک سری امواج ارتعاشی کم انرژی صوتی است که از روی پوست فرد و ژل مخصوصی که روی آن استعمال شده به طور مستقیم به ناحیه آسیب‌دیده وارد می‌شوند. مفهوم و تکنولوژی این نوع درمان در ابتدا از کشف این مطلب که امواج صوتی متمرکز قادر به شکستن کلیه و سنگ کیسه صفرا هستند گرفته شد. بر اساس تعدادی از مطالعات علمی ثابت شده که شاک‌ویوتراپی در درمان بیماری‌های مزمن موفق بوده است. شاک‌ویوتراپی به تنهایی درمانی برای آسیب‌هایی که خیلی طولانی شده‌اند و یا درد ناشی از بیماری‌ها است. در صورت استفاده از این نوع درمان، نیازی به استفاده از مسکن نخواهید داشت- و در واقع هدف این درمان تحریک واکنش طبیعی بدن برای بهبود و شفا یافتن است. بسیاری از مردم گزارش می‌دهند که پس از شاک‌ویوتراپی دردشان کاهش یافته و بعد از اولین درمان، توانایی‌های حرکتیشان نیز بهبود یافته است.

شاک‌ویوتراپی درمان مؤثری برای آسیب‌های ورزشی شانه بوده و نیز برای آسیب‌دیدگی‌های مربوط به کار، آسیب‌دیدگی‌های پس از تصادفات اتومبیل و یا مشکلاتی که ممکن است برای همه در زندگی روزمره ایجاد شود مفید است. برخی از بیماری‌های مشترکی که به این درمان خوب جواب می‌دهند عبارتند از:

 • شانه یخ زده
 • تاندونیت شانه و کلسیفیت شانه
 • رگ به رگ شدن شانه
 • نقاط ماشه‌ای یاتریگر پوینت‌ها در عضله شانه

پزشکان اورتوپد و فیزیوتراپیست (دکتر یزدانی)، اغلب شاک‌ویوتراپی را علاوه بر این که به منظور تسکین نسبتا سریع درد و سرعت بخشیدن به بازسازی بافت و سایر مزایا تجویز می‌کنند، در بسیاری موارد ان را برای اجتناب از انجام عمل جراحی نیز توصیه می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌ تماس حاصل فرمایید.

نحوه عمل و اثرگذاری شاک‌ویوتراپی چگونه است؟


نحوه عمل و اثرگذاری شاک‌ویوتراپی

شاک‌ویوتراپی یکی از روش‌های درمانی رایج در فیزیوتراپی است. شاک‌ویوتراپی و اکسترا کوپورال شاک‌ویوتراپی (ESWT) با استفاده از انرژی بسیار پایین‌تری نسبت به دیگر روش‌های درمانی‌، در درمان بسیاری از بیماری‌های عضلانی-اسکلتی، به ویژه بیماری‌هایی که بافت‌های همبند و اتصال دهنده مانند رباط‌ها و تاندون‌ها را درگیر می‌کنند استفاده می‌شود.

 • فیزیوتراپیست‌ها از شاک‌ویوتراپی به عنون یکی از روش‌های مقابله با مشکلات سرسخت و مزمن تاندون استفاده می‌کنند. برخی از مشکلات تاندون هستند که به نظر نمی‌رسد به شیوه‌های سنتی درمان پاسخ دهند و گزینه شاک‌ویوتراپی در این گونه موارد ابزار دیگری را برای درمان به فیزیوتراپیست‌ها ارائه می‌نماید.
 • شاک‌ویوتراپی برای افرادی که مبتلا به مشکلات و اسیب‌دیدگی‌های مزمن تاندون (یعنی بیش از شش هفته) هستند و (معمولا به عنوان تاندونیت شناخته می‌شود) و به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهند مناسب است. این موارد عبارتند از: تاندونیت روتاتور کاف یا تاندونیت عضلات چرخاننده بازو، و تاندونیت کلسیفیه شانه. این مشکلات ممکن است در نتیجه ورزش، استفاده بیش از حد، و یا کشش‌های عضلانی تکراری ایجاد شود.

توسط فیزیوتراپیست شما را در اولین معاینه مورد ارزیابی قرار می‌دهد تا معلوم شود ایا گزینه مناسبی برای شاک‌ویوتراپی هستید یا خیر. فیزیوتراپیست به شما در مورد وضعیتتان و آنچه که می‌توانید در رابطه با درمان انجام دهید کاملا توضیح خواهد داد –از جمله اصلاح فعالیت‌ها، تمرینات خاص، ارزیابی سایر مسائل مربوطه مانند وضعیت و فرم بدن، گرفتگی یا ضعف دیگر گروه‌های عضلانی و غیره. شاک‌ویوتراپی معمولا یک بار در هفته و بسته به نتایج حاصله برای 3 الی 6 هفته انجام می‌شود. خود درمان ممکن است کمی ناراحت کننده باشد ، اما تنها 4-5 دقیقه طول می‌کشد و شدت ان را نیز می‌توان تنظیم کرد تا راحت‌تر انجام شود.

فواید شاک‌ویوتراپی شانه


در اینجا چند دلیل برای اینکه چرا ممکن است به شاک‌ویوتراپی نیاز داشته باشید ارائه می‌شود:

مشکل و بیماری شما با شاک‌ویوتراپی قابل درمان باشد

بیماری‌های خاصی وجود دارد که به شاک‌ویوتراپی واکنش مثبت نشان داده اند. بیمارانی که به التهاب رباط کف پا و خارپاشنه مبتلا هستند نتایج خوبی از این درمان گرفته‌اند. پزشک یا فیزیوتراپیست شما قادر است به شما در مورد این که آیا شاک‌ویوتراپی برای وضعیت شما مناسب هست یا نه، توضیح دهد.

درمان‌های دیگر شکست خورده‌اند

اگر شما روش‌های درمانی ساده‌تر و ارزان‌تر را انجام داده باشید اما پیشرفت کمی در بهبودیتان حاصل شده باشد، می‌توان شاک‌ویوتراپی را نیز برای درمان در نظر گرفت. به یاد داشته باشید که روش‌های درمانی دیگر زمان‌بر هستند، بنابراین اگر به مدت طولانی بدون هیچ بهبودی به طور مداوم این روش‌ها را ادامه داده‌اید باید از آن‌ها صرف نظر کنید.

جراحی و یا سایر روش‌های تهاجمی تنها گزینه‌های موجودند

بعضی از مشکلات انقدر جدی هستند که برای درمان به جراحی نیاز دارند، اما خود جراحی خطرات و ناراحتی‌های خاص خود را دارد. پس از جراحی یک دوره بهبودی طولانی وجود دارد و در نهایت لزوما تضمینی برای موفقیت جراحی وجود ندارد. در هر صورت، اغلب بیماران از جراحی یا هر روش تهاجمی دیگر واهمه دارند و تمایل دارند تا در صورت امکان از آن اجتناب کنند. شاک‌ویوتراپی یک جایگزین مناسب برای بیمارانی است که ترجیح می‌دهند از جراحی اجتناب نمایند.

ثابت شده است که موثر است

بسیاری از مطالعات مستقل نشان داده‌اند که شاک‌ویوتراپی بسیار موثر است. این مطالعات معمولا به میزان موفقیت این روش را بین 60 تا 90 درصد می‌دانند. احتمالا شما با این شکل درمان به نتایج مثبتی خواهید رسید. این درمان بسیار سریع و موثر است.

بی‌خطر و ایمن است

شاک‌ویوتراپی علاوه بر اینکه روشی غیرتهاجمی است، ایمن نیز هست. عوارض جانبی جدی‌ای برای این روش وجود ندارد. بعد از انجام آن احساس درد خواهید داشت، اما این مساله به دلیل روند طبیعی بهبود بدن است. درد معمولا بیشتر از 24 ساعت طول نمی‌کشد و در طی این زمان باید از فعالیت‌های شدید اجتناب کنید.

مثل تمام درمان‌های دیگر، باید قبل از انجام شاک‌ویوتراپی با پزشک خود مشورت نموده و فیزیوتراپیست را پیش از تنظیم جلسات درمانی از تمام مشکلات خود مطلع نمایید. اما اگر علاقه‌مندید که بدانید آیا گزینه خوبی برای این درمان هستید یا نه، تردید نکنید و با یکی از پرسنل واجد شرایط ما مشاوره نمایید.

چه تفاوتی بین شاک‌ویوتراپی متمرکز و شاک‌ویوتراپی شعاعی وجود دارد؟


شاک‌ویوتراپی متمرکز (ESWT) و شاک‌ویوتراپی شعاعی (RSWT) چند تفاوت با هم دارند، اصول فیزیکی آن‌ها به لحاظ نحوه تولیدشان متفاوت است، همچنین انرژی، و تراکم انرژی هر موج و همچنین عمق نفوذ درمانی آن‌ها به بافت نیز تفاوت دارد.

با این حال گفته می‌شود که اثر تحریک‌کنندگی و مکانیزم درمانی شاک‌ویوتراپی متمرکز و شاک‌ویوتراپی شعاعی نسبتا شبیه است. شاک‌ویوتراپی شعاعی برای مواردی که به سطح بدن نزدیک‌تر هستند مناسب است و برای مناطق عمیق‌تر شاک‌ویوتراپی متمرکز بهتر است.

شاک‌ویوتراپی شعاعی ترکیب موج اهسته‌تری دارد

شاک‌ویوتراپی شعاعی از دیگر انواع شاک‌ویوتراپی در دو جنبه مهم متفاوت است. امواج شاک‌ویوتراپی شعاعی با سرعت حدود 10 متر بر ثانیه و بسیار کندتر از امواج شاک‌ویوتراپی متمرکز حرکت می‌کنند. سرعت امواج در شاک‌ویوتراپی شعاعی دیوار صوتی را نمی‌شکند و بنابراین برخلاف شاک‌ویوتراپی متمرکز، هیچ شوک واقعی با استفاده از شاک‌ویوتراپی شعاعی ایجاد نمی‌شود.

 • شاک‌ویوتراپی شعاعی و متمرکز نه تنها در سرعت امواج ، بلکه در شکل ایجاد امواج نیز متفاوت هستند، امواج در شاک‌ویوتراپی متمرکز بسیار کوتاه و بسیار قوی هستند، در حالی که امواج شاک‌ویوتراپی شعاعی کند‌تر، با شدت کمتر، طولانی‌تر و در ظاهر سینوسی‌تر می‌باشند. موج متمرکز شده در شاک‌ویوتراپی متمرکز، یک موج فشار آکوستیک خاص است که با یک دامنه فشار بالای مثبت و افزایش ناگهانی و مدت زمان پالس کوتاه شناخته می‌شود. هنگامی که دامنه فشار موج به مقادیر بالا (معمولا  به 20 تا 100 مگاپاسکال) می‌رسد، موج فشاری که در اوج واقع شده، تبدیل به یک شاک ویو می‌شود.
 • در شاک‌ویوتراپی شعاعی شکل موج و سرعت حرکت آن بسیار متفاوت بوده و بعضی افراد از آن‌ها در یک توصیف دقیق‌تر به عنوان یک تکنولوژی موج فشار نام می‌برند.

شاک‌ویوتراپی متمرکز از طریق پوست

در شاک‌ویوتراپی متمرکز امواج شوک‌دهنده  و نیروی که در دستگاه تولید می‌شود، از پوست و بافت‌های سطحی بدن، بدون این که تاثیری بر ان‌ها ایجاد کنند عبور کرده و در عوض در عمق بافت مورد نظر متمرکز می‌شوند. شاک‌ویوتراپی متمرکز می‌تواند به شکل هدفمند از پوست عبور کرده و  به عمق بافت‌های مختلف برسد، و این اجازه می‌دهد تا امواج درمانی در عمق خاصی وارد شده و عمل کنند.

در مقابل شاک‌ویوتراپی شعاعی بر روی پوست اعمال می‌شود و موج‌های فشار به صورت پرتابی در سطح پوست بوسیله دستگاه‌های مولد موج شعاعی ایجاد می‌شوند؛ موج‌های فشار تولید شده سپس به صورت واگرا در بدن پخش می‌شوند.

در شاک‌ویوتراپی شعاعی، این موج باید میان بافت‌های سطحی‌ای که قبل از بافت‌های هدف قرار دارند پراکنده شود، به این معنی که امکان درمان آسیب بافت‌های عمیقتر با شاک‌ویوتراپی شعاعی بسیار سخت است اما فایده شاک‌ویوتراپی شعاعی این است که بر خلاف اکثر انواع شاک‌ویوتراپی‌های متمرکز، نیازی به استفاده از داروی بی‌حسی در جلسات درمانی نیست.

تفاوت اصلی بین شاک‌ویوتراپی متمرکز و شاک‌ویوتراپی شعاعی

 • شاک‌ویوتراپی شعاعی در درمان مشکلات سطحی موثرتر است.
 • شاک‌ویوتراپی متمرکز می‌تواند به طور خاص بافت‌های عمیق‌تر را هدف قرار دهد.
 • ممکن است قبل از انجام شاک‌ویوتراپی متمرکز به بیهوشی نیاز باشد؛ در حالی که شاک‌ویوتراپی شعاعی درد ملایمی داشته و قبل از آن هیچ بیهوشی‌ای لازم نیست.

عوارض جانبی


شاک‌ویوتراپی، هنگامی که توسط فردی حرفه‌ای و اشنا با مسائل پزشکی انجام شود، عملا هیچ خطر یا عارضه جانبی‌ای ندارد. اگرچه در بعضی موارد ممکن است بیماران تا چند روز درد، قرمزی یا احساس سوزن سوزن شدن داشته باشند. هیچ عارضه جانبی جدی‌ای برای  شاک‌ویوتراپی گزارش نشده و بیماران می توانند بلافاصله فعالیت‌های معمول روزانه خود را از سر بگیرند.

ممکن است برای 1-2 ساعت پس از جلسه درمان، کمی درد یا خارش به علت واکنش التهابی بدن به پالس‌های شوک‌ویو ایجاد شود که طبیعی بوده و در واقع راهکار بدن برای بازسازی بافت مورد نظر است و بنابراین بدن خود را شفا می‌دهد. این ناراحتی معمولا بعد از 1-2 روز کاهش می‌یابد.

آیا هیچ گونه منعی برای انجام شاک‌ویوتراپی وجود دارد؟

موانع برای انجام شاک‌ویوتراپی

شاک‌ویو‌تراپی برای بیمارانی با شرایط زیر آزمایش نشده است:

 • بارداری
 • زخم‌های باز و عفونت
 • مبتلایان به سرطان یا غدد بدخیم
 • اختلالات انعقاد خون
 • روی پلاک‌های فلزی
 • صفحه رشد باز
 • ترومبوز سیاهرگی عمقی

هر جلسه درمانی چه مدت طول می‌کشد؟

مدت زمانی که در هر جلسه صرف شاک‌ویو‌تراپی می‌شود، در بیشتر موارد بین 10 تا 15 دقیقه است. جلسات درمان همچنین ممکن است شامل روش‌های دیگری برای تکمیل برنامه درمان باشد که در کل حدود 30 دقیقه طول می‌کشد.

چه تعداد جلسه درمانی لازم است؟

تعداد جلسه درماني لازم

پروتکل‌های مبتنی بر تحقیقات علمی تأیید می‌کنند که در اکثر موارد به 3 تا 5 جلسه شاک‌ویو‌تراپی در فواصل زمانی هفتگی نیاز است. اگر وضعیت بسیار مزمن باشد، ممکن است به 2 جلسه اضافی نیز نیاز باشد. برای درمان نقاط ماشه‌ای یا تریگر پوینت‌ها درعضلات ممکن است فقط به یک تا دو جلسه درمان نیاز باشد.

پس از شاک‌ویو‌تراپی چه اتفاقی می‌افتد؟


بعد از درمان شما می‌توانید بلافاصله از جا بلند شده و راه بروید. اگر بعد از شاک‌ویو‌تراپی درد یا ناراحتی برایتان ایجاد شد، می‌توانید از داروهای مسکن (مانند استامینوفن) استفاده کنید، اما باید از مصرف داروهای ضد التهاب (مانند ایبوپروفن) و یخ درمانی خودداری کنید زیرا این روش‌ها می‌توانند در روند بهبود طبیعی بدن مداخله کنند.

پس از انجام درمان و رفتن به خانه چه باید کرد؟


شما قادر خواهید بود به سرعت مجددا فعالیت‌های معمول خود را شروع کرده و می‌توانید بلافاصله به کار خود بازگردید. با این وجود ما توصیه می‌کنیم که تا 48 ساعت پس از درمان از انجام هرگونه فعالیتی که شدید باشد، درد شما را تشدید کند و یا ورزش و تمرین شدید پرهیز نمایید.

به این پست امتیاز دهید.