دکتر شانه :تشخیص آسیب شانه (کتف) و ارائه گزینه‌های درمانی به بیمار

شانه-درد

شانه یک مفصل توپ و سوکتی شامل یک سیستم عضلات و رباط‌ها است که کلاویکل (استخوان گردن)، اسکاپولا (تیغه شانه) و هومروس (استخوان بازو) را متصل می‌کند.
این بخش، پرکاربردترین مفصل با وسیع ترین دامنه حرکات در بدن انسان است و ساختار پیچیده آن میزان انعطاف پذیری قابل توجهی را فراهم می‌کند. با این حال، این طیف گسترده حرکتی همچنین باعث افزایش احتمال آسیب می‌شود.
به طور معمول، درد شانه را می‌توان به عنوان نتیجه یکی از چهار علل اصلی دانست: بی ثباتی، آرتروز، التهاب و یا شکستگی.
صرف نظر از نوع دردی که تجربه می‌کنید، دکتر شانه می‌تواند با کمک به تشخیص آسیب یا وضعیت شما و ارائه گزینه‌های درمانی به شما کمک کند.

شانه درد می‌تواند حتی ساده ترین کارها را محدود کند. درد شانه می‌تواند مانع از این شود که کمر خود را بخارانید، برای یک دوست دست تکان دهید یا دست خود را در یک حرکت رو به بالا بلند کنید. نادیده گرفتن این درد و ناراحتی تنها به مشکلات طولانی مدت و یا آسیب‌های جدید شانه در بافت نرم یا ساختار استخوان منجر می‌شود. بنابراین، چه از آسیب‌های اخیر، مانند پارگی روتاتور کاف، و چه از درد مزمن مانند آرتروز شانه رنج می‌برید، پزشکان و متخصصان شانه، فوریت موجود برای تمایل شما به تسکین درد را درک می‌کنند.

دکتر یزدانی متعهد به ارائه برنامه‌های درمانی سفارشی برای مطابقت با شرایط فردی شما است و به سرعت و با خیال راحت به شیوه زندگی فعال خود باز خواهید گشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های  تماس حاصل فرمایید.

علائمی که باید برای درد شانه به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید


علائم-شانه-درد

شانه، که جابجایی وسیع تر بدن است، کمک می‌کند تا بازو را بالا ببریم. روزانه مردم صدها بار از شانه خود استفاده می‌کنند. از آنجا که شانه در زندگی روزمره بسیار مهم است، آسیب به آن می‌تواند بسیار شدید و آزار دهنده باشد. بیمارانی که شانه خود را آسیب می‌زنند ممکن است در مواردی که می‌توانند انجام دهند و در معرض درد هستند محدود شوند. برخی از علائم کلیدی که درد شانه باید توسط یک متخصص ارتوپدی دیده شود عبارتند از:

درد شانه به خودی خود از بین نمیرود

اگر به شانه خود زمان زیادی برای بهبودی دادید و اقداماتی از جمله استراحت، مصرف داروهای ضد التهابی (آدویل، تیلنول، آلو) و اصلاح فعالیت‌ها انجام شد اما و علائم همچنان ادامه دارد، بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید. بسیاری از بیماران من اظهار می‌کنند که ای کاش زودتر به من مراجعه میک‌ردند زیرا متوجه می‌شوند که بی دلیل رنج کشیده اند.
هنگامی که درد شانه بروز می‌یابد و پس از چند روز به سرعت از بین می‌رود، احتمالا جایی برای نگرانی در مورد آن وجود ندارد. هنگامی که درد شانه برای مدت زمان طولانی وجود دارد و یا شدت آن افزایش می‌یابد، باید توسط یک متخصص ارتوپدی بررسی شود. آسیبی که به درمان نیاز دارد احتمالا منجر به به درد می‌شود.

  درد شانه شرکت در فعالیت‌های جسمی و ورزش را محدود می‌کند

افراد فعال و ورزشکارانی که نمی‌توانند در فعالیت‌ها و یا ورزش‌هایی که دوست دارند شرکت کنند، باید به یک متخصص ارتوپدی مراجعه نمایند. درد و آسیب ایجاد کننده درد به دقیق تشخیص داده می‌شود و به طور موثری درمان خواهد شد تا بیماران بتوانند در یک دوره زمانی مناسب بهبود یابند. حوزه پزشکی ورزشی پیشرفته تر از همیشه است. در حال حاضر گزینه‌های درمانی متعددی شامل گزینه‌های درمانی غیر جراحی و جراحی وجود دارند.

درد شانه به حرکات گردشی داخل و خارج شانه مربوط است

حرکات داخلی (به سمت بدن) و خارجی (به دور از بدن) توسط تاندون‌های روتاتور کاف کنترل می‌شود. هنگامی که این حرکات باعث درد می‌شوند و یا زمانی که این حرکات قابل انجام نیستند، باید به متخصص ارتوپدی مراجعه شود. کشیدگی یا پارگی روتاتور کاف ممکن است موجب درد شود.

در خوابیدن مشکل دارید، به ویژه روی شانه آسیب دیده

پارگی تاندون روتاتور کاف می‌تواند باعث درد در شب شود که ممکن است خواب شما را مختل کند. در طول روز، درد معمولا تحمل پذیرتر است و فقط با حرکات خاص ایجاد می‌شود. تاندونیت نیز ممکن است باعث درد در شب، مخصوصا هنگام دراز کشیدن روی شانه آسیب دیده شود. علائم دیگر هر دو این شرایط ضعف و از دست دادن توانایی بالا بردن دست به بالای سر، خشکی در هنگام بلند کردن اجسام یا حرکت و دشواری در قرار دادن بازوی روی کمر می‌باشد.

بردن دست به بالای سر یا به پشت کمر دشوار است

اگر برای چندین هفته یا بیشتر، در هنگام انجام کارهایی از جمله شانه کردن موهای خودتان یا پوشیدن پیراهن درد دارید، ممکن است دچار پارگی روتاتور کاف، پارگی لابرال یا یکی دیگر از آسیب‌های ساختاری شده باشید. معمولا این آسیب‌ها بدون درمان بهبود نمی‌یابند و با گذشت زمان درمان آنها می‌تواند جدی تر و سخت تر شود.

شانه شما دچار “قفل کردن” یا “گرفتگی” می‌شود

اصطلاحاتی مانند “قفل کردن” یا “گرفتگی” می‌تواند به معنی شرایط مختلفی برای افراد مختلف باشد. بنابراین، تشخیص بیماری ارتوپدی بر اساس این نوع توضیح می‌تواند مشکل باشد. اما اصطلاحات شبیه “قفل کردن”، “تق تق کردن“، “صدا دادن” و “گرفتگی” روشهای معمولی هستند که مردم پارگی لابرال را توصیف می‌کنند. بسیاری از مواقع این علائم زمانی رخ می‌دهند که فعالیت‌هایی مانند بلند کردن اجسام، فشار دادن یا ورزش‌هایی را انجام می‌دهند که نیاز به حرکت پرتابی دارند.

رساندن دست به قسمت‌های مختلف بدن دشوار است

پزشکان معمولا این شکایت را از وزنه برداران، ورزشکاران ورزش‌های برخوردی و کارگران شاده می‌شوند. این نوع درد می‌تواند در اثر استئولیز دوربرد ترقوه یا استئوآرتریت مفصل آکرومیوکلاویکولار (مفصل AC) ایجاد شود. پس از آسیب‌های برخوردی، آسیب مفصلی AC نیز ممکن است بروز یابد.

دچار دررفتگی شانه شده اید

اگر شانه شما از جای خود در رفته است و / یا به بخش اورژانس رفته اید که شامل جا انداختن می‌باشد (پزشکان باید شانه شما را به جای خود برگردانند)، احتمال بالایی وجود دارد که شما دچار پارگی لابروم، روتاتور کاف یا دیگر ساختارهای مهم شانه شده باشید. احتمال زیادی وجود دارد که افراد جوانتر (کمتر از 25 سال) دچار پارگی لابروم شوند. افراد سالمند معمولا دچار پارگی روتاتور کاف می‌شوند. پس از این که چنین صدماتی اتفاق می‌افتد، این احتمال وجود دارد که دررفتگی‌های مکرر و بی ثباتی شانه ایجاد شود. یک متخصص ارتوپدی شانه می‌تواند این انواع مشکلات را با تثبیت شانه به وسیله آرتروسکوپی حداقل تهاجمی یا ترمیم روتاتور کاف با آرتروسکوپی حداقل تهاجمی برطرف کند.

شانه/ بالای بازو غیر طبیعی به نظر می‌رسد

اگر دچار تغییر شکل ظاهری ناگهانی مثل بیرون زدن استخوان ترقوه، برآمدگی در بالای شانه یا ظاهر کج بازو شدید، ممکن است دچار شکستگی یا آسیب مفصلی شده باشید. این صدمات معمولا هنگامی رخ می‌دهد که یک فرد به طور مستقیم بر روی شانه‌های خود می‌افتد یا دچار ضربه مستقیم به شانه می‌شوند.
اگر هر کدام از این علائم چیزی است که شما تجربه می‌کنید، بهتر است با یک متخصص شانه یک وقت ملاقات داشته باشید. هر چه زودتر بتوانید درمورد مشکل خود مشاوره بگیرید، زودتر می‌توانید شروع به درمان کنید و به یک سبک زندگی پر فعالیت و بدون درد بازگردید

چه مشکلات و صدمات شانه با دکتر شانه درمان می‌شود


درد شایع شانه معمولا شامل عضلات، رباط‌ها و تاندون‌های شانه می‌باشد. متخصصان شانه اغلب آسیب روتاتور کاف را به عنوان عامل اصلی آسیب‌های شانه بررسی می‌کنند. عضلات روتاتور کاف اجزای مفصل شانه را در کنار هم نگه می‌دارند و وقتی که این عضلات تحت تاثیر قرار می‌گیرند، درد ایجاد می‌شود. متخصصان شانه به دنبال درمان بیماری‌های شانه شما هستند تا اطمینان حاصل گردد که تمام دامنه حرکتی حفظ می‌شود. اگر دچار ناراحتی یا ناهنجاری هستید، لطفا نزدیک ترین محل درمانی خود را پیدا کنید و با متخصصان ارتوپدی شانه تماس بگیرید تا درمان شوید.
درد شانه را نادیده نگیرید. اجازه دهید پزشک در مسیر بهبود شانه، شما را هدایت کند. موارد زیر شامل مشکلاتی است که معمولا توسط متخصصان شانه درمان می‌شوند.

 • آرتروز مفصل AC
  آرتروز
  تاندونیت عضله دوسر بازو
  • پارگی تاندون دو سر بازو
  • سوزش و گزش
  بورسیت
  شکستگی استخوان ترقوه
  شانه منجمد
  • پارگی گلنوید لابروم
  • ضایعه هيل ساش
  • شکستگی هومروس
  • سستی شانه
  • عدم تعادل عضلانی
  آرتریت روماتوئید
  • صدمات روتاتور کاف
  • پارگی روتاتور کاف
  • شکستگی تیغه شانه
  • دررفتگی شانه
  • ضربه به شانه
  • جدا شدن شانه
  • پارگی SLAP
  • قفل شدگی کتف
  • شکستگی سوکت
  • نوروپاتی بالای کتف
  • مخرج تورات
  • شکستگی همراه با تورم
  • کتف زائده دار

متخصصان از چه راه‌هایی برای درمان مشکلات شانه استفاده می‌کنند؟


راه-های-درمان

اگر درد شانه را تجربه می‌کنید و به دنبال یک راه حل درمانی هستید، با مطب پزشک متخصص تماس بگیرید تا یک وقت مراجعه با متخصصان ارتوپدی تنظیم کنید.
هنگامی که صحبت از انتخاب پزشک مناسب برای درمان آسیب یا وضعیت شما می‌شود، عواملی مختلفی وجود دارند، از جمله آموزش حرفه ای و سطح تخصص آنها، که باید در نظر داشته باشید.
برای درمان آسیب یا بیماری شانه شما، پزشکان همیشه در ابتدا روش‌های درمانی محافظه کارانه مانند فیزیوتراپی، حرکت اصلاحی یا تزریق را پیشنهاد می‌کنند. متخصصان انواع تزریق‌های مختلف از جمله پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)، سلول‌های بنیادی، مایع آمنیوتیک و استروئید را برای کمک به آسیب شانه یا وضعیت شانه شما ارائه می‌دهند. با این حال، مواردی وجود دارد که این روش‌های غیر جراحی تسکین کافی را ارائه نمی‌دهند و جراحی شانه برای بازگرداندن سلامت شما ضروری است. جراحان ما در انجام انواع روش‌ها تخصص دارند که عبارتند از:

 • بازسازی آرتروسکوپی شانه
  • عمل جراحی ترمیم تاندون دو سر بازو
  •جراحی جایگزینی غضروف
  • ترمیم شکستگی ترقوه (استخوان کتف)
  • برش دوربرد ترقوه
  • جراحی ترمیم تاندون فلکسور
  • برداشن بافت مرده لابرال
  • جراحی ترمیم لابرال
  • عمل جراحی ترمیم کاف روتاتور
  • ترمیم شکستگی شانه
  • جراحی برداشتن فشار از روی ساب اکرومینال
  • بازسازی کپسول فوقانی
  • جایگزینی کامل شانه
  علاوه بر ارائه مراقبتهای جراحی و غیر جراحی پیشرفته، جراحان همچنین با متخصصان طی فیزیکی ما همکاری می‌کنند و در بازیابی شما با هدف بازگشت به شیوه زندگی سالم و فعال، رویکرد تیمی را دنبال می‌کنند.
تماس با ما