درمان گزگز پشت شانه به علت فشار بیش از حد به بافت اطراف عصب شانه

gezgez1گزگز شانه یک بیماری معمول اما موقت است که می‌تواند بسیار دردناک باشد و باعث ناراحتی زیادی در فرد شود. مورمور شدن شانه زمانی اتفاق می‌افتد که فشار زیادی به بافت اطراف عصب وارد می‌شود. در سوزن سوزن شدن شانه، فشار ممکن است ناشی از یک عصب فشرده شده ایجاد شود و مانع از انتقال سیگنال از مغز به عصب شانه شود.شایع‌ترین ناحیه‌ای که در آن اعصاب شانه گزگز می‌کند شامل تونل کارپال (جایی که عصب میانی در مچ دست آسیب می‌بیند)، آرنج (اغلب به علت تکیه بر آرنج هنگام نشستن یا رانندگی ایجاد می‌شود)، قسمت بالای ران (جایی که عصب جانبی فمورال فشرده می‌شود)، زانو (جایی که عصب پرونئال به علت عبور از پاها در زانو دچار آسیب دیدگی می‌شود)، کمر (جایی که عصب سیاتیک که از پشت کمر به پاها حرکت می‌کند فشرده می‌شود)، ناحیه گردن و شانه (جایی که عصب گزگز کننده می‌تواند باعث درد و یا سوزش در بازو شود).

از آنجا که گزگز شانه مشکلی است که می‌تواند تشخیص داده شده و درمان شود، شما اگر دردی در شانه خود دارید (شانه درد) باید آن را ارزیابی کنید. اگر درد ناشی از یک بیماری دیگر باشد، بهتر است بدانید که چطور می‌توانید از آسیب و ناراحتی بیشتر جلوگیری کنید.

دکتر یزدانی پس از انجام معاینات بالینی و تصویربرداری های لازم و تشخیص علل گزگز و مورمور شدن شانه‌ها،مناسب‌ترین شیوه‌های درمانی از جمله انجام فیزیوتراپی و حرکات کششی شانه را برای کمک به بیماران استفاده می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های تماس حاصل فرمایید.

چه چیز باعث ایجاد گزگز شانه می‌شود؟


علل شایع بی حسی شانه در بسیاری از افراد و ورزشکاران به شرح زیر است:

آسیب براشیال پلیگزوس

براشیال پلیگزوس یک شبکه عصبی است که سیگنال عصبی را از نخاع  به دست، بازو و شانه منتقل می‌کند. هنگامی که این ناحیه آسیب می‌بیند، این اعصاب علائمی مانند سوزن سوزن شدن، بی حسی، ضعف بازو و کاهش کنترل عضلات ایجاد می‌کند. کشش غیر طبیعی یا پارگی براشیال پلیگزوس معمولاً ناشی از حرکات ناگهانی و متضاد شانه و  سر است. شایع ترین نوع آسیب براشیال پلیگزوس در ورزشکاران، نوروپراکسیا یا آسیب ناشی از کشیدگی نامیده می‌شود. براساس انجمن ملی بیماری‌های عصبی، این نوع آسیب دیدگی یک نوع خفیف آسیب به BP  که مانع انتقال سیگنال می‌شود، اما بر روی اعصاب زیرین تاثیری نمی‌گذارد. درمان شامل استراحت شانه و بازو برای دو تا سه هفته است.

گزگز شانه

فشردگی اعصاب ناشی از بلند کردن نامناسب وزنه و یا افزایش وزن بیش از حد، ممکن است باعث سوزش و گزگز شانه‌ها شود. تاندونیت روتاتور کاف حالتی را در شانه‌ها ایجاد می‌کند که می‌تواند باعث گزگز شانه‌ها شود. فعالیت‌های نظامی یک علت رایج گزگز شانه هستند، مانند سقوط و سایر تمرینات سخت شانه که عصب شانه را تحت فشار می‌گذارند. نشانه‌های عضلانی و دشواری در بالا بردن دست‌ها یکی دیگر از علائم گزگز شانه می‌باشد. اگر علائم بعد از اجتناب از تمرین برای چندین هفته از بین نرفتند، برای درمان سایر بیماری‌های احتمالی، به پزشک مراجعه کنید.

دررفتگی شانه

دررفتگی  هنگامی رخ می‌دهد كه استخوان بازو از مفصل درونی شانه به علت حركت شدید و ناگهانی مانند كشیدن اشیا بسیار سنگین یا رفتار خشونت آمیز با شانه، در آمده باشد. علاوه بر بی‌حسی یا سوزش، درد، تورم و سفتی شدید مفصلی ممکن است هنگام دررفتگی شانه یا جدا شدن شانه ایجاد شود. اسپاسم عضلانی ممکن است باعث درد ناشی از اختلال عصبی شود. شما اگر مشکوک به گزگز شانه و سوزن سوزن شدن شانه در اثر دررفتگی شانه هستید باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

علل دیگر ایجاد کننده گزگز شانه

گزگز شانه می‌تواند با تاثیر مستقیم یا غیرمستقیم تعدادی از عوامل زیر باشد.

  • سندرم تونل کارپ: این بیماری که در زنان بیشتر است، یک عارضه معمول ایجاد کننده گزگز شانه است.
  • سینه‌های بزرگ: وضعیت بد بدنی در زنان با سینه های بزرگ علت شایع گزگز عصبی در شانه‌ است.
  • چاقی: وزن بیش از حد می‌تواند بر عضلات و اعصاب اطراف شانه فشار آورد و در نتیجه باعث افزایش خطر گزگز شانه شود.
  • بارداری: تورم ناشی از حاملگی می‌تواند فشار اضافی بر روی اعصاب و مسیر حرکتی عصب در شانه ایجاد کند و به همین ترتیب زنان باردار را در معرض خطر بیشتری برای ایجاد گزگز شانه قرار دهد.
  • سایر بیماری‌های پزشکی: بیماری‌هایی مانند آرتریت روماتوئید و آرتروز استخوانی ( آرتروز شانه ) می‌توانند در طول زمان به اعصاب آسیب برسانند (خارهای استخوانی در آرتروز با فشردن اعصاب باعث این امر می‌شوند) و در نتیجه باعث افزایش خطر ابتلا به گزگز شانه‌ها شوند.

علائم گزگز شانه


gezgez2

اگر شانه شما درد می‌کند و گزگزعصبی باعث ایجاد این درد می‌شود، برای تشخیص صحیح مشکل، نیاز به یک معاینه فیزیکی کامل گردن و شانه دارید. با این حال، نشانه‌هایی وجود دارد که ممکن است به شما و پزشکتان در تشخیص صحیح علت و نوع بیماری کمک کند. درد شانه معمولاً شدید است و ممکن است به صورت مزمن باشد و شبیه به دردی که به علت فشار عضلانی ایجاد می‌شود نیست. همچنین، با چرخش سرتان ممکن است درد بدتر شود. درد گردن و سردرد در پشت سر نیز نشانه این است که علت این گزگز خفیف شانه است.

گزگز شانه ممکن است باعث شود که شما احساس “سوزن سوزن شدن” در شانه خود داشته باشید. همچنین، هنگام تلاش برای برداشتن چیزی، ممکن است در مفصل شانه احساس بی‌حسی یا ضعف داشته باشید. در برخی موارد، علائم ممکن است از شانه به قسمت‌هایی از دست نیز گسترش یابد.

تشخیص درد شانه


یک متخصص ستون فقرات می‌تواند بر اساس علائم وجود دار در شما، تشخیص دهد که کدام عصب آسیب دیده است. با این حال، برای تشخیص قطعی، یک تست جامع بدنی نیز ضروری است. این تست شامل آزمون فیزیکی گردن و شانه است. پزشک شما احتمالاً رفلکس‌ها، احساسات و قدرت شانه و گردن شما را آزمایش خواهد کرد. شما ممکن است بخواهید برخی حرکات را در جهات خاص انجام دهید تا نشان دهید چه چیزی باعث ایجاد علائم بیماری در شما می‌شود و همچنین چه حرکاتی این علائم را کاهش می‌دهد.

همچنین، مهم است که جزئیات بیشتری در مورد درد و بی‌حسی شانه خود به پزشک ارائه دهید. زمانی که شانه شما شروع به بی‌حس شدن می‌کند و عواملی که باعث درد شانه شما می‌شوند، باید به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین باید توضیح دهید چه چیزی باعث درد شانه شما می‌شود. پزشک ممکن است بخواهد بداند که آیا شما فعالیت بیشتری انجام داده‌اید یا فعالیت‌های جسمانی خود را افزایش داده‌اید.

اگر گردن یا شانه شما آسیب دیده است، باید جزئیات نحوه آسیب دیدگی را به پزشک ارائه دهید. از آنجا که اعصاب ستون فقرات بر تعداد زیادی از عملکردهای بدن تأثیر می‌گذارند، اگر تغییراتی در رفتار روده یا عملکرد مثانه خود مشاهده کرده‌اید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

آزمایشات تصویربرداری

ممکن است برای بررسی کامل شانه شما، از تصویربرداری اشعه ایکس یا رزونانس مغناطیسی (MRI) استفاده شود. تصویربرداری اشعه ایکس می‌تواند جزئیات استخوان‌ها در ستون فقرات را نشان دهد، اما اعصاب و دیسک بین مهره‌ها را نمی‌تواند تشخیص دهد. با این حال، تصویربرداری اشعه ایکس می‌تواند به پزشک اطلاعاتی درباره تنگی بین مهره‌ها و وجود خار استخوانی در محل را ارائه دهد.

از طرفی، MRI معمولاً در تشخیص مشکلات شانه مفید است. این تصویربرداری بدون درد است و از تابش مغناطیسی استفاده می‌کند تا سلامت اعصاب و دیسک بین مهره‌ها را نشان دهد.

در صورت تمرکز درد و بی‌حسی در شانه، ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری اشعه ایکس مفصلی را برای بررسی علائم آرتریت یا آسیب‌های استخوانی داشته باشد. همچنین، MRI یا اولتراسوند (یک تست تصویربرداری غیرتهاجمی دیگر) می‌تواند بافت نرم شانه را نشان داده و مشخص کند که آیا احساس سوزش و بی‌حسی ناشی از رباط‌ها یا تاندون‌های آسیب دیده است یا خیر.

گزینه‌های درمانی برای گزگز شانه چه چیزهایی هستند؟


هنگامی که یک تشخیص افتراقی نشان می‌دهد که شما گزگز شانه دارید، چیزهای زیادی وجود دارد که می‌توانید به راحتی در خانه خود انجام دهید تا گزگز عصبی شما در شانه تسکین یابد. البته، دکتر شما یک تسکین دهنده عصبی خوب به شما می‌دهد یا راهنمایی‌هایی برای کمک به بهبود وضعیت شانه شما ارائه می‌کند. با این حال، بدون تردید گزگز شانه‌ای که به علت آسیب جسمی است (وضعیت بد بدن، چاقی، بلند کردن اجسام سنگین و یا خارهای استخوانی ) مهم است که علت ایجاد کننده بیماری به عنوان عامل اصلی نیز درمان شود. در اینجا چند نکته وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید از این بیماری دردناک رهایی یابید:

 داروها

gezgez3

در حالی که داروهای ضد درد معمول مانند تیلنول، ایبوپروفن یا ناپروکسن که نیاز به نسخه پزشک ندارند، می‌توانند احساس درد را خنثی کنند، داروهای عصبی خاص مثل Lyrica یا Neurontin ممکن است بیشتر مفید باشند. آرامش بخش عضلانی خوب نیز می‌تواند به کاهش ناراحتی شما کمک کند. تزریق کورتیزون نیز در از بین بردن درد بسیار مفید است.

فیزیوتراپی

gezgez4

فیزیوتراپی یکی از بهترین درمان ها برای بسیاری از مشکلات عضلانی و مفصلی مانند بی‌حسی شانه است. فیزیوتراپی می‌تواند به شما کمک کند تا گزگز شانه را با کشش و افزایش طول عضلات اطراف آن کاهش دهید.

بسیاری از پزشکان فیزیوتراپی راهنمایی و درمان‌های زیر را برای تسکین درد و سوزن سوزن شدن شانه پیشنهاد می‌دهند:

 

  • استراحت: استراحت کامل ناحیه( ممانعت از حرکت دست یا بازو )می‌تواند به بهبود گزگز شانه کمک زیادی کند.
  • حالت خواب: وقتی شما به حالت پشت خوابیده‌اید می‌تواند فشار را از روی شانه شما کاهش دهد که باعث بهبود سوزن سوزن شدن شانه می‌شود.
  • وضعیت بدنی صحیح: گاهی اوقات درست ایستادن و درست نشستن می‌تواند به کاهش فشار در شانه شما کمک کند و به شما در بهبود بیماری خود کمک کند.
  • کمپرس‌های داغ و سرد: به نوبت به مدت 15 دقیقه از کمپرس آب سرد و سپس برای 15 دقیقه از کمپرس آب داغ استفاده کنید که می‌تواند درد شانه شما را تسکین دهد.
  • طب سوزنی: طب سوزنی در حال حاضر بسیار مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از افراد مبتلا به گزگز شانه به لطف این علم باستانی، امیدوار به درمان دراز مدت این بیماری هستند.

 آیا ورزش برای کاهش علائم گزگز شانه مفید است؟


چند تمرین ساده اما مؤثر وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا درد گزگز شانه شما کمتر شود و گاهی حتی آن را کاملاً خوب کند. با این حال، بهتر است از یک متخصص طب فیریکی مشاوره بگیرید تا ببینید کدام تمرین برای شما مناسب است. به یاد داشته باشید که کشش بیش از حد عضله یا عصب خاص می‌تواند فقط درد شما را بدتر از آنچه که قبلا وجود داشت، بکند. در اینجا چند تمرین ساده برای بهبود گزگز شانه آورده شده است.

تمرین محدوده حرکات

gezgez5

در حالت ایستاده بازوی آسیب دیده خود را در مقابل بدن خود بکشید. اطمینان حاصل کنید که آرنج خود را خم نمی‌کنید. بازوی خود را به سمت چپ یا راست بکشید. در نهایت دست خود را در کنار خود قرار دهید و آن را به سمت پشت بدن خود قرار دهید. سپس، یک دایره با دست خودتان ایجاد کنید.از موقعیت آرام در کنار خود شروع کنید، بازوی خود را به سمت جلو بکشید، و به موقعیت شروع برگردانید. استراحت کنید و این حالت را تکرار کنید.

 ورزش کششی

gezgez6

طوری بایستید که شانه‌های شما صاف و راحت باشد. دستان خود را در پشت خود قرار دهید. اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید، از یک وسیله کمکی که در پشت شما به صورت افقی قرار دارد، استفاده کنید. حالا دست‌های قفل کرده خود را بلند کنید. این موقعیت را برای نیم دقیقه به همین صورت نگه دارید. استراحت کنید. دوباره این حالت را تکرار کنید. به خاطر داشته باشید که وضعیت صحیح خود را حفظ کنید تا اینکه کشش انجام شده اثر کافی داشته باشد.

 بالا انداختن شانه

gezgez7

یکی دیگر از ورزش هایی که در عین حال محبوب و آسان می‌باشد، بالا انداختن شانه است. اطمینان حاصل کنید که پشت و گردن شما راست است، دست‌های خود را در کنار بدن خود قرار دهید و کف دستان خود را رو به بیرون بکشید. حالا شانه‌های خود را به سمت گوش خود بکشید و این حالت را برای چند ثانیه نگه دارید. استراحت کنید و و این حرکات را برای پنج بار تکرار کنید.

یوگا

gezgez8

یوگا یکی دیگر از راه‌های عالی برای از بین بردن گزگز شانه است. اگر شما یوگا تمرین می‌کنید، ببینید کدام تمرین برای درمان گزگز شانه شما مناسب است و به طور مرتب آن را انجام دهید. فقط مراقب باشید که از تمرین زیاد بپرهیزید. به یاد داشته باشید، بهتر است قبل از شروع هر یک از این تمرینات با دکتر خود مشورت کنید.

مشاوره رایگان