درمان شانه‌های نابرابر به علت وضعیت نادرست و اختلالات عضلانی شانه

وضعیت نامناسب شانه می‌تواند فشار ناخواسته‌ای را روی گردن و پشت قرار دهد که این امر باعث درد مزمن (شانه درد) و در برخی موارد سردرد می‌شود. کار با کامپیوتر می‌تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن وضعیت نامناسب از طریق افتادگی و آتروفی عضلات شود. با این حال، راه‌های متعددی وجود دارند که می‌توانید با وضعیت قرار گیری نامناسب مقابله کنید و درد شانه را از بین ببرید. تمرینات کایروپراکتیک و کشش به عنوان یک درمان مؤثر برای درمان و جلوگیری از خطرات ناشی از شانه‌های نابرابر شناخته شده است.

بسته به ساختار عمومی فرد، شانه‌های نامتقارن می‌توانند به دیگر مشکلات موجود افزوده شوند یا یک مسئله تقریباً ناچیز باشند.

اگر هر کدام از این مشکلات ذکر شده وجود داشته باشند، ایده خوبی است که شانه‌ها را از نزدیک بررسی کنید:

 • گرده به یک سمت (معمولاً سمت راست) افتادگی دارد
 • یک پا به میزان قابل توجهی نسبت به پای دیگر بالاتر است (معمولاً در طرف شانه‌ای که افتادگی دارد)
 • عضلات پشت ناهماهنگ هستند (یک طرف عضلات کمتر از طرف دیگر هستند)
 • در قسمت پشت و بین استخوان‌های کتف فرو رفتگی یا گودی یک طرفه‌ای وجود دارد
 • تمایل نداشتن به خم شدن در یک جهت (معمولاً شانهٔ پایینتر و افتاده‌تر)

پزشک با ارائه روش‌های درمانی موثری از جمله درمان دستی و حرکات ورزشی در فیزیوتراپی به شما در درمان شانه‌های نابرابر کمک بسیاری خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های

تماس حاصل فرمایید.

علت شانه‌های نامتقارن؟


متاسفانه شانه‌های نابرابر می‌توانند توسط عوامل متعددی مانند موارد ذکر شده در زیر ایجاد شوند:

مسائل ساختاری یا عصبی

  یک شانه نابرابر می‌تواند به علت عدم تعادل ساختاری مانند اسکولیوز (انحنای غیر طبیعی ستون فقرات)، لگن ........ یا به دلیل بلندتر بودن یک پا از دیگری باشد. علاوه بر این، مسائل عصبی مانند آسیب گردن در گذشته می‌تواند منجر به افتادگی شانه شود.

ران‌های نابرابر

  اگر شما دارای ران‌هایی هستید که در یک سطح نیستند یک مفصل ران بالاتر از دیگری است، این امر می‌تواند منجر به نابرابری شانه‌ها گردد. این عدم تعادل ران به عنوان چرخش جانبی لگن شناخته شده است. در چرخش جانبی لگن، بخشی که ران‌ها بالاتر قرار می‌گیرند، موجب می‌شوند تا شانه‌ها افتاده به نظر برسند.

پای مسطح

داشتن پای مسطح و یا به طور خاص داشتن یک پا با یک قوس که کمتر از پای دیگر است، می‌تواند باعث شود که یک ران بیشتر از دیگری بلند شود، که به نوبهٔ خود می‌تواند منجر به ایجاد شانه‌های نامتقارن شود.

عدم تعادل عضلانی

اگر شما شانه‌ای بالاتر از دیگری داشته باشید و علت ساختاری در بدن شما وجود ندارد، احتمالاً این امر ناشی از عدم تعادل عضلانی است که موجب بالا بودن یکی از شانه‌ها می‌شود.

اگر یک شانه بالاتر از دیگری باشد، پس عضلات در طرف این شانه، احتمالاً سفت هستند. دو عضله خاص وجود دارند که این اختلال را ایجاد می‌کنند.

 • آپر تراپزیوس
 • اسکاپولا لواتور

عضله آپر تراپزیوس بالاترین قسمت عضلهٔ زیر خود و به طور خاص قسمت نارنجی است. همچنین عضله‌ای است که هنگام بالا بردن شانه‌هایتان فعال می‌شود. بنابراین می‌توانید تصور کنید که اگر این عضله بیش از حد فعال باشد و در طرف دیگر بسیار سفت باشد، یکی از شانه‌ها را به سمت بالا می‌برد.

به همین ترتیب عضله دوم، اسکاپولا لواتور اگر بیش از حد سفت شود، دارای اثر مشابهی است. اسکاپولا لواتور یک عضله است که در پشت ناحیه گوش قرار می‌گیرد و از پشت گردن به سمت بالای تیغه شانه می‌رود، در نتیجه قادر به بالا بردن شانه می‌باشد.

هنگامی که این عضله بیش از حد کوتاه و سفت می‌شود، یکی از شانه‌ها را بیشتر از آن چه که طبیعی است بالا می‌برد.

چرا این عضلات سفت می‌شوند؟


دلایل بسیاری وجود دارند که باعث کوتاهی و سفتی این عضلات می‌شوند اما علت اصلی همیشه به دلیل موقعیت قرار گیری بدن شما در طول روز است.

به عبارت دیگر، اگر یک شانه را به صورت غیر طبیعی بالا ببرید و به مدت طولانی آن را نگه دارید، عضلات با این موقعیت سازگار می‌شوند.

در شانه‌های نابرابر، بخشی از بدن و اسکاپولا لواتور در یک موقعیت کوتاه قرار می‌گیرند و سپس این موقعیت موجب می‌گردد تا طول عضلات کوتاه شود.

در ادامه چند راه رایج وجود دارند که به طور ناخودآگاه یک شانه را بالا می‌برند.

 • شما ممکن استدر حین صحبت کردن با تلفن همراه به طور ناخودآگاه یکی از شانه‌ها را بالا ببرید تا گوشی را با شانهٔ خود نگه دارید.
 • اگر شما عادت دارید به یک سمت بخوابید، این ممکن است یک شانه را به سمت بالا ببرد.
 • حمل کیسه بر روی یک شانه ممکن است موجب شود تا شما برای حمایت از وزن اضافی، یکی از شانه‌های خود را بالا ببرید.
 • خم کردن سر به طور مداوم به یک سمت ممکن است موجب کوتاه شدن اسکاپولا لواتور گردد.

این‌ها برخی از نمونه‌هایی است که ممکن است موجب سفت شدن عضلات گردند. نکتهٔ مهم این است که مدت زمانی که عضلات شما در این موقعیت قرار دارند مهم است. اگر در این موقعیت‌ها برای چندین ساعت در طول چند سال هر روز بمانید، عضلات شروع به سازگاری می‌کنند.

چگونگی درمان شانه‌های نابرابر


برخی از روش‌های ساده برای درمان این مشکل وجود دارند:

هدف قرار دادن علت اصلی 

اولین کاری که باید انجام دهید این است که از قرار دادن شانه‌های خود در موقعیت بالا با کاهش مواردی که به طور ناخودآگاه به صورت عادت درآمده‌اند، بپرهیزید.

 • به عنوان مثال، اگر شما تمایل دارید کوله پشتی خود را روی شانه و بالا نگه دارید، ممکن است بتوانید هر از چند گاه بار را به طور یکنواخت با نگه داشتن آن بر روی شانه دیگرتان تقسیم کنید. یا شما می‌توانید کوله پشتی را بر روی هر دو شانه حمل کنید.
 • اگر در ابتدا کیف خود را با دست راست نگه داشته‌اید که این امر موجب می‌شود شانهٔ خود را بالا ببرید، می‌توانید بعد ازمدتی با دست دیگر آن را حمل کنید.
 • نکتهٔ مهم این است که بفهمید کی و چرا تمایل به بالا دادن شانهٔ خود دارید و سپس یاد بگیرید که از انجام دادن این عادت دست بردارید.

اجتناب از وضعیت بد

بد خوب

وضعیت ضعیف بدن اساساً توسط دادن بدن به جلو در حین نشستن یا ایستادن ایجاد می‌شود. بر خلاف باور عمومی، ستون فقرات شما مانند یک قطب صاف نیست. ستون فقرات سالم دارای سه منحنی طبیعی است، که باعث می‌شود که از سمت پهلو به صورت حرف S به نظر برسد. منحنی رو به جلو در گردن به منحنی بیرونی در اواسط پشت می‌رسد. این منحنی نیز با منحنی رو به جلو در کمر تلاقی می‌کند. به این ترتیب، از قسمت جانبی، شانه‌هایتان باید با مفصل ران (در وسط لگن) و مچ پا در یک راستا باشد.

 • هنگام نشستن، ایستادن و پیاده روی، به یاد بیاورید که شانه‌های خود را باید به عقب بر گردانید، ماهیچه‌های شکمی خود را سفت کنید، چانه خود را بالا بگیرید و در یک خط مستقیم نگاه کنید. به طور مداوم به جلو خم نشوید، به پایین نگاه کنید و یا در زاویه کج بنشینید.
 • وضعیت بد برای کودکان به خصوص ناتوان کننده است، زیرا استخوان‌های در حال رشد آن‌ها می‌توانند تا حدودی در اثر ناهماهنگی و عادات نامناسب تغییر شکل دهند. درمان این تغییرات ظاهری در بزرگسالی بسیار دشوار است.
 • وضعیت نامناسب فشار اضافی را روی عضلات و مفاصل ایجاد می‌کند که می‌تواند موجب درد و درد مزمن شود و خطر آرتروز و صدمات را افزایش دهد.

درمان کایروپراکتیک

درمان کایروپراکتیک

بهتر است به پزشکی مراجعه کنید که متخصص نخاع است و در زمینهٔ ارزیابی وضع موجود آموزش دیده است. این متخصصان نه تنها می‌توانند به شما بگویند که آیا وضعیت شما ضعیف است یا خبر، بلکه معمولاً می‌توانند علت را مشخص کنند و راه حل‌های طبیعی را ارائه دهند. متخصص نخاع می‌تواند ناهنجاری‌های ستون فقرات را تشخیص دهد. این ناهنجاری‌ها باعث ایجاد شانه‌های نامتقارن (اسکولیوز، پوکی استخوان، هایپرکایفوز) می‌شوند که به طور معمول با اشعه ایکس تشخیص داده می‌شوند. متخصص همچنین می‌تواند ستون فقرات شما را با درمان دستی مفاصل به نام تنظیمات ستون فقرات، انعطاف پذیر تر و کارآمدتر کند.

 • پزشک متخصص ممکن است در قسمت وسط پشت درمان دستی را انجام دهد تا درد شانه را کاهش دهد. وسط پشت اغلب به عنوان یک منطقه تمرکز برای کاهش درد شانه نادیده گرفته می‌شود؛ با این حال، تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که درمان دستی ستون فقرات قفسه برای کاهش درد شانه مؤثر است.
 • افتادگی شانه نیز ممکن است ناشی از یک جابجایی ناگهانی (در رفتگی شانه) باشد که به ساب لاکسیشن معروف است، جایی که مفصل به درستی تنظیم نشده است. از پزشک متخصص خود بخواهید تا علاوه بر ستون فقرات، مفاصل شانه را نیز بررسی کند.
 • گاهی اوقات شانه‌های نابرابر به علت مسائلی است که در بدن شما وجود دارد، مانند یک پای کوتاه یا یک لگن نامتقارن. تنظیم لگن برای تراز مجدد آن و اضافه کردن لیفت به کفش شما می‌تواند به متعادل کردن بخش پایینی بدن شما کمک کند، که این امر به طور بالقوه بر بدن شما تأثیر می‌گذارد.
 • در نظر داشته باشید که تنظیمات ستون فقرات نمی‌تواند تغییراتی مانند اسکولیوز را از بین ببرد و برای هایپرکایفوز مرتبط با پوکی استخوان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

کشش عضلات قفسه سینه و گردن

برای کشش عضلات قفسه سینه، در یک چهارچوب در یا در یک کنج ایستاده و دست را به نزدیکترین دیوار بگیرید و تا ارتفاع شانه بالا ببرید. دست شما باید در قسمت آرنج خم شود. این وضعیت مشابه نیمی از پست دروازه بان فوتبال است. بازوی خود را در برابر دیوار یا چهارچوب در نگه دارید و از آن برای کشیدن شانه خود به مدت 30 ثانیه استفاده کنید. سر خود را در جهت مخالف شانه خود بچرخانید تا کشش بیشتر شود. سپس این کار را با شانه مخالف تکرار کنید. کشش به تعداد 5 تا 10 بار در روز به شما کمک می‌کند تا عضلات قفسه سینه‌تان را شل کنید و اجازه دهید شانه‌های شما به سمت عقب برود.

هنگامی که گردن شما گرم می‌شود، شروع به کشش آن با خم کردن سر و گردن به جوانب (خم کردن به اطراف) بکنید- سعی کنید گوش را به شانه خود نزدیک کنید. این حالت را برای مدت 30 ثانیه نگه دارید و در هر دو طرف به تعداد پنج تا 10 بار در روز انجام دهید. شل شدن عضلات گردن به شانه‌ها اجازه می‌دهد تا به تدریج پایین بیایند.

بخش میانی پشت خود را تقویت کنید

بخشی از توانایی شانه‌ها برای حفظ توازن و عقب کشیدن آن‌ها مربوط به داشتن عضلات قوی در ناحیه پشت بین تیغه‌های شانه‌ای شما است.

 • ماشین‌های رویینگ برای تقویت عضلات بین تیغه‌های شانه‌ای عالی هستند. با وزنه‌های سبک و تکرارهای کمتر شروع کنید و به آرامی تمرینات را با وزنه سنگین‌تر و تکرار بیشتر در طول 4 تا 6 هفته ادامه دهید.
 • انجام "پرواز معکوس" با وزنه‌های آزاد نیز برای تقویت عضلات رامبوید و تراپزیوس عالی است. روی لبه نیمکت بنشینید و کمر خود را به سمت جلو خم کنید و به زمین نگاه کنید. دمبل‌ها را در هر دست نگه دارید و آنها را به سمت جوانب و دور از زمین بالا ببرید. این تمرین باعث می‌شود تیغه‌های شانه خود را عقب بیاورید. هنگامی که بازوهای شما با زمین موازی می‌شوند، آن‌ها را چند ثانیه در همان حالت نگه دارید و سپس دمبل‌ها را به آرامی پایین بیاورید.
 • شنا یک ورزش عالی است زیرا تقریباً تمام ماهیچه‌های شما، مخصوصاً شانه‌ها، ستون فقرات و پاها، در حین این ورزش کار می‌کنند. شنا همچنین فرد را مجبور می‌کند تا موقعیت خوبی داشته باشد تا بتواند در بالای خط آب باقی بماند و در یک خط مستقیم شنا کند.
به این پست امتیاز دهید.