تزریق بلوک عصب سوپرا اسکاپولار برای شانه درد چگونه انجام می شود؟

تزریق بلوک عصب سوپرا اسکاپولار برای شانه درد چگونه انجام می شود؟

عصب سوپراس کاپولار عصب حسي محيطي است که عضلات فوق خاري و تحت خاري را عصب دهي می‌کند. این عصب حرکت عضلات شانه را ایجاد می‌کند و شاخک‌های حسی را به چندین مکان در منطقه شانه می‌فرستد. بلوک عصب سوپراس کاپولار (SSNB) یک روش مطمئن و مؤثر برای درمان درد در بیماری‌های مزمن است که بر شانه تأثیر می‌گذارد. این تکنیک شامل تزریق بی‌حسی در انحنای سوپراس کاپولار شانه آسیب‌دیده است درحالی‌که بیمار نشسته و دست‌ها در کنار بدن قرار دارند.

تزریق بلوک عصبی یک روش ایمن و بسیار کارآمد برای از بین بردن درد در بیماران مبتلا به آسیب شانه است که به درمان بدون درد کمک می‌کند.
پزشک با انجام روش‌های درمان مؤثر در تسکین و رفع درد شانه ازجمله فیزیوتراپی و اقدامات اصلاحی به درمان بیماران اقدام می‌کند. تزریق بلوک عصب سوپرا اسكاپولار نیز یکی دیگر از روش‌های درمان برای بیماران درد است. لازم به ذکر است که این درمان بدون عوارض و تحت کنترل دستگاه اولتراسوند انجام می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌ها تماس حاصل فرمایید.

استفاده از بلوک عصبی سوپراس کاپولار در آسیب‌های شانه


استفاده از بلوک عصبی سوپراس کاپولار در آسیب‌های شانه

شانه درد سبب ناتوانی افراد مبتلا به مشکلات اسکلتی عضلانی و نهایتاً باعث محدودیت فعالیت‌های روزمره و مشارکت و فعالیت آن‌ها می‌شود. تزریق بلوک عصبی (SSNB) برای درمان درد ناشی از بیماری‌های مزمن، تروما، جراحی و غیره که بر شانه تأثیر می‌گذارد مؤثر و بی‌خطر است. مطالعات انجام‌شده نشان داده است که این روش باعث کاهش درد و افزایش دامنه حرکت در بیماران مبتلا به روتاتور کاف ، روماتیسم مفصلی ، تاندونیت ، سرطان و خشکی شانه می‌شود.  شانه درد در سالمندان شیوع بیشتری دارد و آن‌ها بیشتر از سایرین از این درد شکایت دارند.

تزریق بلوک عصبی بعد از عمل جراحی شانه

استفاده از تزریق بلوک عصبی برای بی‌حسی پس از عمل جراحی در منطقه شانه نیز افزایش‌یافته است، زیرا درد تأثیر زیادی بر توان‌بخشی دارد. بلوک عصبی باعث کاهش درد، مصرف مورفین و تهوع پس از جراحی آرتروسکوپی شانه می‌شود. تزریق  بلوک عصبی همچنین در مقایسه با نفوذ داخل مفصلی، بی‌حسی بهتری پس از عمل ایجاد می‌کند. تزریق بلوک عصبی هنگامی‌که همراه با روش بلوک بی‌حسی عمومی انجام شود، مزایای بالینی کمی را به همراه می‌آورد.

تزریق بلوک عصبی برای بیماران مبتلا به سکته مغزی

استفاده از تزریق بلوک عصبی برای کاهش درد بیمارانی که دچار سکته مغزی شده‌اند یا از سرطان ریه رنج می‌برند نیز مؤثر است. درد در ناحیه شانه هموفیلی از شکایت‌های رایج پس از سکته مغزی است و شیوع آن از 16٪ تا 84٪ است که باعث افزایش زمان بستری می‌شود و تا حد زیادی روند بهبودی را مختل می‌کند. علتی که باعث بروز این درد می‌شود هنوز هم غیرقابل‌حل و بحث‌برانگیز است. درد شانه مانع از توان‌بخشی مؤثر می‌شود و با نتایج ضعیف‌تر به دست آمده مرتبط است. درمان‌های مبتنی بر شواهد برای درد شانه هموفیلی محدود است. تزریق بلوک عصبی درمان ایمن و مؤثر درد شانه است. درد پس از توراكوتومی حاد نیز یک مشکل بالقوه شناخته‌شده است که با عوارض ریوی، بهبود ناکارآمد تنفس و درمان دستی تأخیری در دوره اولیه پس از عمل، و به دنبال آن درد مزمن همراه است. در این مورد اولتراسوند قبل از عمل همراه با تسکین درد اپیدورال می‌تواند برای 72 ساعت پس از عمل، هر دو در حالت استراحت و سرفه، شانه درد را کاهش دهد.

تزریق بلوک عصبی برای بیمارانی مبتلا به آسیب کاف روتاتور

استفاده از تزریق بلوک عصبی برای بیمارانی که آسیب کاف روتاتور دارند، باعث کاهش درد و کاهش ناتوانی می‌شود. کیفیت فعالیت‌های روزانه و خواب در طول شب نیز بهبود می‌یابد. اگرچه هیچ تکنیک درمانی تضمین‌کننده برای رفع کامل درد نیست اما تزریق بلوک عصبی یک کنترل موقت مؤثر را فراهم می‌کند، اما این تزریق باید جزئی از برنامه کنترل درد در نظر گرفته شود.

تزریق بلوک عصبی برای بیماران مبتلا به آرتروز

بیماری‌های دژنراتیو یا آرتروز شانه نیز با تزریق بلوک عصبی درمان می‌شوند. تزریق بلوک عصبی یک درمان به‌صرفه و کارآمد است اگر به‌عنوان بخشی از درمان کلی در نظر گرفته شود و به پزشک متخصص در کنترل موقعیت‌های دشوار و شایع کمک می‌کند.
بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید اغلب شانه درد و علائم ناتوانی را تجربه می‌کنند. ترکیبی استاندارد از بوپیواکائین (داروهایی که احساس در یک منطقه خاص را کاهش می‌دهد، در عرض 15 دقیقه شروع به کار می‌کند و 2 تا 8 ساعت ماندگار است) و آدرنالین به‌اضافه متیل پردنیزولون (یک دارو گلیکوکورتیکوئیدی مصنوعی یا کورتیکواستروئید با اثرات ضدالتهابی)، اغلب استفاده می‌شود و بهبود قابل‌توجهی در کاهش درد و سفتی در مقایسه با تزریق استروئید درون مفصلی در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید فراهم می‌کند.

تزریق بلوک عصبی برای بیماران مبتلا به کپسولیت چسبنده

یکی از شایع‌ترین پاتولوژی‌های شانه با نشانه بلوک عصب سوپرا اسکاپولار کپسولیت چسبنده است. شانه‌ی منجمد یا کپسولیت چسبنده یكی از مشكلات رایج در عملكرد عمومی است كه به‌عنوان کاهش‌دهنده پیش‌رونده‌ی حرکت شانه نهایتاً باعث كاهش عملكرد می‌شود. ارزیابی و درمان خشکی دردناک شانه دشوار است. تزریق بلوک عصب یک روش ایمن و قابل‌تحمل است. فیزیوتراپی در کاهش شدت درد و ناتوانی عملکردی مؤثر است و اضافه کردن بلوک عصبی به فیزیوتراپی وضعیت عملکردی و درد در بیماران مبتلا به کپسولیت چسبنده را بهبود می‌بخشد.

روش بالینی


روش بالینی

در روش تزریق بلوک عصبی چند گزینه وجود دارد.

مرحله اول

در ابتدا از روشی استفاده می‌شود که نشانه‌های آناتومیک باید تمایز و علامت‌گذاری شود. این علائم همیشه عبارت‌اند از:

 • سر استخوان شانه
 • آکرومیون
 • استخوان قوس صدری
 • مفصل آکرومیوکلاویکولار

مرحله دوم

سپس سوزن در یک مکان خاص وارد می‌شود.  انتخاب محل بستگی به تکنیک مورداستفاده دارد. این تکنیک‌ها بسته به محل تزریق، حالت تزریق سوزن (هدایت به سمت چپ، وسط، بالا، پایین، موقعیت قدامی و خلفی) و این‌که بلوک مستقیم یا غیرمستقیم متفاوت است. اگر بلوک مستقیم باشد، سوزن در نزدیکی عصب قرار می‌گیرد، بنابراین شکاف فوقانی باید باشد.
اگر یک بلوک غیرمستقیم انتخاب یک محل خاص برای شکاف فوق‌العاده ضروری نیست.

اولتراسوند

در مرحله دوم با استفاده از روش تجسم بلوک عصبی سوپراپاکولار انجام می‌شود. در اصل یک راهنمای فلوروسکوپی برای شناسایی عصب سوپراپاکال استفاده می‌شود. در مدیریت درد فعلی تزریق بلوک عصبی با اولتراسوند اعمال می‌شود. این روش تجسم جدید با استفاده از امواج صوتی قوی برای شناسایی انواع مختلفی از بافت نرم است.
این روش:

 • بیمار و کارکنان را در معرض اشعه قرار نمی‌دهد.
 • از هدایت فلوروسکوپی ارزان‌تر است.
 • برای بیماران در دسترس تر است.
 • استفاده از آن ساده است.

در اولتراسوند - بلوک عصب سوپرا اسکاپولار به‌طور سنتی برای عصب سوپرا اسکاپولار در شکاف سوپرا اسکاپولار مورداستفاده قرار می‌گیرد. این عصب با قرار دادن مبدل اولتراسوند در یک سطح عرضی، محوری در پایه ستون فقرات لگن مشاهده می‌شود. سپس مبدل به سمت چپ حرکت می‌کند. برخی از ساختارها به رسمیت شناخته خواهند شد:

 • عضله فوق خاری
 • سر استخوان شانه
 • عضله تراپزی
 • رباط فوقانی عرض استخوان شانه

عصب سوپرا اسکاپولار امواج صوتی را بسیار قوی انعکاس می‌دهد. آن‌ها می‌توانند برخی از داپلر های رنگی را برای شناسایی شریان سوپرا اسکاپولار که نزدیک این عصب قرار می‌گیرند، اضافه کنند. هنگامی‌که عصب شناسایی می‌شود، سوزن باید با زاویه‌ای وارد پوست شود که فرد انجام دهنده‌ی تزریق آن را در نمای افقی ببیند. این سوزن‌ها به‌طور خاص ساخته‌شده‌اند تا به‌وضوح بر روی صفحه‌نمایش دیده شوند.

در طی این فرایند بیمار دست یکسان با شانه آسیب‌دیده را بر روی صفحه قرار می‌دهد. مهم است که قبل از قرار دادن شکاف سوپرا اسکاپولار در ناحیه ساجیتال، بافت طولانی شناسایی شود. این برای جلوگیری از پنوموتوراکس است که یکی از رایج‌ترین عوارض در تزریق بلوک عصبی است.

فیزیوتراپی پس از تزریق


بلوک عصب سوپرا اسکاپولار می‌تواند برای بیماری که مدیریت محافظه‌کارانه درد شانه، توان‌بخشی فیزیکی برای جلوگیری از از دست دادن تحرک مفصل، تزریق استروئیدی زیر آکرومیوم و تزریق استروئید داخل مفصلی دارد که تابه‌حال اثری بر تسکین درد و تحرک شانه نداشته است. به‌طورمعمول پس از شکست این روش‌ها جراحی باز و یا آرتروسکوپی می‌تواند انجام شود. برای بیمارانی که مایل به جراحی باز و یا آرتروسکوپی نیستند یا شرایط آن را ندارند تزریق بلوک عصبی جایگزین مناسب یا رویکرد اضافی است.

اثر تزریق بلوک عصبی بر عملکرد شانه کاهش درد و افزایش دامنه حرکت است. انتظار می‌رود که فیزیوتراپی‌های بعدی علاوه بر اینکه کمتر دردناک باشند، ازنظر بازگرداندن تحرک شانه مؤثرتر است. به این دلیل که عملکرد شانه افزایش می‌یابد و درد کاهش می‌یابد این روش می‌تواند درمان مؤثرتر از فیزیوتراپی به‌تنهایی یا با مسکن‌های معمول باشد.

به این پست امتیاز دهید.